Καταλανικό πάρτυ, ερυθρόλευκος εφιάλτης... (vid)

Ο Ολυμπιακός σε μια νύχτα που θα ήθελε γρήγορα να ξεχάσει, γνώρησε την ήττα από την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη με 82-66. Η Μπαρτσελόνα μάλιστα κατάφερε να καλύψει και την διαφορά (+12) από τον πρώτο αγώνα και θα έχει το πλεονέκτιμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε τραγικά ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς, ενώ είχε μόλις 9 ασσίστ.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μόνο

στο τελευταίο δεκάλεπτο κοίταξαν στα μάτια την αυτούς του Τσάβι Πασκουάλ, όμως παρά την προσπάθεια, δεν κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά, παρότι από το -24, έφτασε μέχρι το -15.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Χάκετ με 16, με τον Πρίντεζη να προσθέτει 12, ενώ για την Μπαρτσελόνα ο Περπέρογλου είχε 16 και ο Ντόρσεϊ 12, ενώ είχε και καθοριστική παρουσία κάτω από τα δύο καλάθια.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με τον Σπανούλη να είναι πολύ καλός, προηγήθηκε με 10-3. Κάπου εκεί όμως η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με τον Ντόρσεϊ να κάνει ότι θέλει σε άμυνα και επίθεση, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-19.

Με τον Ντόρσει να συνεχίζει να είναι "φόβητρο" κάτω από τα καλάθια και την άμυνα ζώνης να "μπλοκάρει" τους "ερυθρόλευκους", η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση, ενώ με τον Περπέρογλου να σκοράρει για 3 έφτασε πρώτη φορά στο +10 40-30 1:44 πριν το ημίχρονο. Τελικό σκορ ημιχρόνου 45-31.

Η Μπαρτσελόνα με την ίδια "συνταγή" στην άμυνα ανέβασε ακόμα πιο πολύ την διαφορά (58-35 25') ενώ ο Ολυμπιακός έμοιαζε σαν να μην υπάρχει μέσα στο γήπεδο. Ο Ντάνιελ Χάκετ πάλευε μόνος του και αν δεν ήταν και εκείνος, η διαφορά του δεκαλέπτου θα ήταν πολύ μεγαλύτερη του 71-47 με το οποίο τελείωσε η περίοδος.

Το μόνο που ενδιέφερε πλέον στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το να κρατήσει ο Ολυμπιακός το +12 από τον πρώτο αγώνα στο ΣΕΦ. Οι "ερυθρόλευκοι" σε αυτό το σημείο εμφάνισαν την γνωστή τους πίεση στην άμυνα και μείωσαν μέχρι και τους 15, όμως στο τέλος δεν μπορέσαν να κάνουν κάτι παραπάνω, με το τελικό σκορ να είναι 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-31, 71-47, 82-66.
Μπαρτσελόνα: (Πασκουάλ) Ντόελμαν, Ντόρσεϊ 12 (8ρ.), Ρίμπας 6 (1), Ναβάρο 13 (2), Σατοράνσκι 14 (2), Σάμιουελς 11, Όλεσον 5 (1), Αρόγιο 2, Περπέρογλου 16 (3), Τόμιτς 3.
Ολυμπιακός: (Σφαιρόπουλος) Τζόνσον-Όντομ 3, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 11, Στόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 12 (1), Αγραβάνης 9 (1), Μάντζαρης, Χάκετ 16 (2), Παπανικολάου 1, Αθηναίου.