Ιταλία: Ήττα «σοκ» για Ρέτζιο Εμίλια (pics)

Η 15η αγωνιστική του Ιταλικού Πρωταθλήματος συνεχίστηκε σήμερα με το παιχνίδι που ξεχώρισε να είναι αυτό ανάμεσα στην Ρέτζιο Εμίλια και την Κρεμόνα. Οι φιλοξενούμενοι που παλεύουν για την παραμονή τους έκαναν «πάρτι» και νίκησαν εύκολα με 83-66 σε μία πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε μία δυνατή ομάδα.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο όπου υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ, η Κρεμόνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν απίστευτοι και δέχθηκαν μόλις 6 (!) πόντους, ενώ με τους 25 που σημείωσαν «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +19 (25-6). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι

σκόραραν αρκετά, αλλά η άμυνα τους ήταν κακή με την διαφορά να μειώνεται λίγο (49-32). Η Κρεμόνα στο δεύτερο μέρος ανέβασε και πάλι την διαφορά και αυτή την φορά πάνω από τους 20 πόντους (72-49) και «κλείδωσε» την νίκη με το τελικό 83-66 να είναι τιμητικό για την Ρέτζιο.

Καλύτεροι των νικητών ήταν ο Πολ-Στεφάν με 21 πόντους και ο Τόμας που έκανε double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την Ρέτζιο ξεχώρισε μόνο ο Ντε Νικόλαο με 16 πόντους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Μπρέσια-Πιστόια 97-79

Πέζαρο-Κάπο ντ' Ορλάνο 70-68

Stacca l'ultimo posto in classifica la @VLPesaro, che supera l' @OrlandinaBasket 70-68 tra le mura amiche!
#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/wRjVnPpuHX

— Lega Basket Serie A (@LegaBasketA) 8 Ιανουαρίου 2017

Importante successo esterno per la @VanoliCremona! Superata la @PallacReggiana 83-66! #TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/oDQ5pkTEzE

FINAL EIGHT per @dinamo_sassari! La vittoria per 95-77 sulla @JuveCasertaTeam garantisce ai biancoblu la qualificazione!#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/3x2Msxm7mJ