Ιταλία: «100αρα» για Αρμάνι, δύσκολη νίκη για τη Βενέτσια του Μπράμος (pics)

Το μεγάλο μέρος της 5ης αγωνιστικής του Ιταλικού Πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε, με την Πρωταθλήτρια Αρμάνι Μιλάνο να κερδίζει την Καζέρτα με 100-80, ενώ η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος κατάφερε να πάρει τη νίκη εντός έδρας απέναντι στην Κρεμόνα με 81-73.

Στο ματς της Αρμάνι, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο σημείωσαν 28 πόντους και πήραν προβάδισμα 16 πόντων (28-12) και είχαν το «πάνω χέρι» για τη νίκη. Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση,

αλλά στην άμυνα είχαν πολλά προβλήματα και η διαφορά αυξήθηκε στο τέλος του πρώτου μέρους (55-36). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι χαλάρωσε και η Καζέρτα κατάφερε να μειώσει λίγο το σκορ (75-61), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό αφού στο τελευταίο μέρος δεν άντεξαν και το τελικό σκορ ήταν 100-80.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Αμπάς με 21 πόντους (7/8 σουτ) και 6 ριμπάουντ και ο Ραντούλιτσα με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ουάτ με 22 πόντους.

Στο άλλο σημαντικό ματς της ημέρας με Ελληνικό ενδιαφέρον, η Βενέτσια μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων (25-18), ενώ στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να μεγαλώσει λίγο τη διαφορά και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +9 (43-34). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν χωρίς όμως να τα καταφέρουν σε μεγάλο βαθμό (62-55). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ίδιο με το τρίτο και το τελικό σκορ ήταν αναμενόμενο (81-73), με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία ακόμα νίκη.

Καλύτεροι από την πλευρά της Βενέτσια ήταν οι Χέινζ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ και Φιγιόϊ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ενώ ο Μάικ Μπράμος είχε 6 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χόλογουεϊ με 23 πόντους.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας:

Αβελίνο-Μπρέσια 92-79

Κάπο ντ΄Ορλάνο-Κανού 96-53

Πιστόια-Βαρέζε 97-64

Σάσαρι-Πέζαρο 86-59

Τρέντο-Ρέτζιο Εμίλια 21:45

Termina la gara al #MediolanumForum, l'Olimpia vince contro @JuveCasertaTeam! pic.twitter.com/Wa2S6Euou1

— Olimpia Milano (@OlimpiaEA7Mi) 30 Οκτωβρίου 2016

Vittoria per la @REYER1872, che supera la @VanoliCremona 81-73! Ottima prestazione di Filloy, con 20 di valutazione!#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/LeQfLlS8fb

— Lega Basket Serie A (@LegaBasketA) 30 Οκτωβρίου 2016

Torna alla vittoria la @dinamo_sassari, che sul parquet amico supera la @VLPesaro! 86-59 il finale!#TuttoUnAltroSport pic.twitter.com/IXciASaJVC