Ιταλία - Τουρκία 90-75

Το 2/2 έκανε η Ιταλία στο Ευρωμπάσκετ στον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας, καθώς επικράτησε της Τουρκίας με 90-75 και έβαλαν σοβαρή υποψηφιότητα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του θεσμού. Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Αραντόρι (23 πόντους) Τζεντίλε (20 πόντους) και Μπελινέλι (17 πόντους), ενώ βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα από την γραμμή του τριπόντου.

Οι παίκτες του Σιμόνε ΠΙανιτζιάνι έδειξαν για μία ακόμη φορά πως δεν αστειεύονται και πως θα κάνουν τα πάντα για να έχουν μια καλή πορεία στον

θεσμό. Ξεκίνησαν δυναμικά στην επίθεση και στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 22-19. Στη συνέχεια μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, καθώς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Ιταλοί βρέθηκαν στο +10 (44-34).

Το ρεσιτάλ τριπόντων των Αραντόρι και Μπελινέλι στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσαν την ευκαιρία στην Ιταλία να κλειδώσει τη νίκη, καθώς η Τουρκία δεν κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει το σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 74-57, υπέρ των Ιταλών, που στη συνέχεια δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα και πήραν τη νίκη με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-34, 74-57, 90-75.
ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 23 (4), Τζεντίλε 20 (3), Βιτάλι 5, Ποέτα 2, Μέλι 14, Μπελινέλι 14 (2), Ντίενερ 2, Κουσίν 2, Ντατόμε, Τσιντσιαρίνι 5 (1).
ΤΟΥΡΚΙΑ (Τάνιεβιτς): Μπάλμπαϊ 3 (1), Πρέλτζιτς 9, Γκιουλέρ 3 (1), Ιλιασόβα 11 (1), Ερντέν 4, Σετίν 11 (3), Γκονλούμ 7, Αρσλάν 3 (3), Ασίκ 12, Τούρκογλου 12 (2).