Ισπανία: Άνετα η Μπαρτσελόνα, «σοκ» για Βαλένθια και Λαμποράλ

Η Μπαρτσελόνα πέρασε ένα εύκολο μεσημέρι κόντρα στην Μανρέσα, την οποία και συνέτριψε με 84-57 τη Μανρέσα για την 26η αγωνιστική της ACB. Αυτή η νίκη σε συνδυασμό με την απρόσμενη εντός έδρας ήττα της Βαλένθια, έδωσε προβάδισμα 2 βαθμών στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στην βαθμολογία.

Οι «μπλαουγκράνα» από την αρχή της αναμέτρησης είχαν το πάνω χέρι και δεν επέτρεψαν σε καμία περίπτωση στους φιλοξενούμενους να τους απειλήσουν. Οι Τόμας Σατοράνσκι, Μπραντ Όλεσον, Άλεξ Αμπρίνες και Σάσα Βεζένκοφ είχαν από 13

πόντους, με τον τελευταίο να έχει καλά ποσοστά (4/4 βολές, 3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), αλλά και 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα σε 28:53. Ο Στράτος Περπέρογλου σε επτά λεπτά είχε δύο άστοχα δίποντα και ένα ριμπάουντ.

Η Βαλένθια από την αρχή της αναμέτρησης ήταν πίσω στο σκορ και τελικά γνώρισε την ήττα στην έδρα της από την Σεβίλλη με 92-82. Οι «νυχτερίδες» μετά από αυτήν την ήττα, είναι πλέον στο -2 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Ο Μπάλβιν έκανε ότι ήθθελε την άμυνα των γηπεδούχων, με 25π. Για τους ηττημένους οι Τζάστιν Χάμιλτον και Φερνάντο Σαν Εμετέριο είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Την ήττα γνώρισε η Λαμποράλ Κούτσα στην έδρα της Τενερίφης με 93-80. Η ομάδα του Γιάννη Μπουρούση πλήρωσε την καταστροφική δεύτερη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 28-8, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς. Ο Ρίτσοτι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους, ενώ ο Άνταμς είχε 24π. για τους ηττημένους.

Σκούρα τα βρήκε απέναντι στη Μούρθια του Φώτης Κατσικάρη η Ρεάλ, η οποία χρειάστηκε τη βοήθεια του έξτρα πενταλέπτου για να επιβληθεί τελικά με 104-99 (93-93 κ.α.). Πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων ήταν ο Φερνάντεθ με 18 πόντους, ενώ Γιουλ και Ροντρίγκεθ πρόσθεσαν από 17π. έκαστος.

Στο παιχνίδι που έκλεισε την 26η αγωνιστική της Liga Endesa, η Μάλαγα επικράτησε με 70-59 επί της Μπανταλόνα.