Η βελτίωση έφερε τη νίκη

Παρουσιάζοντας καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τη χθεσινή αναμέτρηση κόντρα στη Λοκομοτίβ, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις με 86-75, κατακτώντας την τρίτη θέση του "Gomelsky Cup", ολοκληρώνοντας ουσιαστικά τα φιλικά προετοιμασίας του ενόψει της νέας σεζόν. Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν στον αγώνα αποφασισμένοι να μην επαναλάβουν τα αμυντικά λάθη του χθεσινού αγώνα και βρέθηκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο να προηγείται με διψήφια διαφορά (24-11).

Η καλή κυκλοφορία της μπάλας, η πιεστική άμυνα και η ψυχραιμία

στην επίθεση επέτρεψαν στους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να διατηρούν σταθερό το προβάδισμα τους πάνω από τους 10 πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 43-32.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να μην συναντούν προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 17 πόντους (51-34), με τον Ολυμπιακό να αποδίδει όμορφο μπάσκετ. Το 66-49 της τρίτης περιόδου μαρτυρά απόλυτα την εικόνα του αγώνα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι "ερυθρόλευκοι" χαλάρωσαν αμυντικά, με τη Ζαλγκίρις να μειώνει τη διαφορά ακόμα και κάτω από τους 10 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο (81-72), όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τη νίκη μέχρι τέλους...

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 43-32, 66-49, 86-75.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 3, Σπανούλης 7 (1), Περπέρογλου 16, Ντόρσεϊ 8, Σλούκας 10 (2), Μαυροειδής 4, Γκετσεβίτσιους 1, Πρίντεζης 20 (2), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Πλάθα): Ντάρντεν 4, Πόποβιτς 7, Ντ. Λαβρίνοβιτς 10, Γιουσκεβίτσιους 2, Καλνιέτις 3, Λιπκεβίτσιους 2, Κλιμαβίτσιους 10, Γιανκούνας 3, Ντέλας 6, Κουζμίνσκας 4, Καουκένας 11, Φούτι 13.