Η... «κακιά» κουβέντα του «γνωστού» Κόμπι (video)

Εδώ και μέρες «αιωρείται» στο Λ.Α. η σπέκουλα για το αν ο Κόμπι Μπράιαντ σουτάρει πολύ τη φετινή σεζόν. Ο ίδιος αποκρίθηκε ότι «είστε τρελοί αν νομίζετε πως θέλω να παίρνω πολλές προσπάθειες», όμως ένα βίντεο αποδεικνύει πως... ήθελε σαν τρελός το τελευταίο σουτ στο ματς με τους Νάγκετς, τα ξημερώματα της Δευτέρας (24/11). Ο αρχηγός των Λέικερς φαίνεται πως λέει -κυρίως προς τον Τζέρεμι Λιν- «get the fuck out of the way», δηλαδή κάτι σαν «κάντε όλοι στην άκρη», αλλά με την... κακιά λέξη πριν καν μιλήσει ο κόουτς Μπάιρον Σκοτ! Ο Κόμπι, με το σκορ στο 86-86 και

με 15,1΄΄ για τη λήξη αστόχησε και οι «Λιμναίοι» ητττήθηκαν στην παράταση, αλλά αμέσως μετά απλώς απολογήθηκε πως «ήμουν πολύ παθητικός στην 3η περίοδο», στην οποία επιχείρησε μόλις ένα από τα 10/24 σουτ του. Ο κόουτς Σκοτ, πάντως, τον στήριξε, λέγοντας πως «όταν έχεις έναν τόσο σπουδαίο σκόρερ στο παρκέ, με τόση εμπειρία σε μεγάλα σουτ, του δίνεις απλά τη μπάλα και περιμένεις».

Ο συμπαίκτης του (και πέρσι, με απόντα τον 36χρονο σταρ κορυφαίος σκόρερ των Καλιφορνέζων με μ.ο. 17,9π.) Νικ Γιανγκ σχολίασε την απόφαση του Μπράιαντ να πάρει το κρίσιμο σουτ, λέγοντας ότι «ο Κόμπι είναι ο γνωστός Κόμπι και ξέρουμε όλοι ότι θα πάρει την τελευταία επίθεση. Ωστόσο πρέπει όλοι να πιστεύουμε στους εαυτούς μας. Εγώ πιστεύω κάθε παίκτη σε αυτή την ομάδα και πρέπει να βρούμε τρόπο να βάζουμε τη μπάλα στο καλάθι με κάθε έναν από εμάς». Ο Κόμπι λατρεύει τα μεγάλα σουτ και θεωρείται clutch σουτέρ. Μέχρι πέρσι, στην κανονική περίοδο μετρούσε 46/155 (ποσοστό 29,7%) στα τελευταία 24΄΄ αγώνων στους οποίους σούταρε για την ισοπαλία ή το προβάδισμα. Στα τελευταία 30΄΄ έχει 65/181 (35,9%), στο τελευταίο δίλεπτο 125/327 (38,2%) και στο πεντάλεπτο 233/555 (41,9%). Στα πλέι-οφς έχει 7/28 (25%) στα 24΄΄, αλλά 0/8 από το 2009 κι έπειτα, τα ίδια στα 30΄΄, 17/50 (34%) στο δίλεπτο και 30/88 (34,1%) στο πεντάλεπτο... Στα τελευταία 10΄΄ αγώνων πλέι-οφς, σε σουτ για ισοφάριση ή προβάδισμα, ο Κόμπι μετρά 5/22 (23%), ο ΛεΜπρον 6/14 (43%) και ο Μάικλ Τζόρνταν 7/15 (47%).