Η Φενέρ "αιχμαλώτισε" την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα

Η Φενερμπαχτσέ έγινε η δεύτερη ομάδα που νίκησε την ΤΣΣΚΑ στην τρέχουσα Ευρωλίγκα και πρώτη μέσα στη Μόσχα με το 95-79 στην παράταση μετά από ένα συναρπαστικό και γεμάτο ανατροπές παιχνίδι. Τρομερό το δίδυμο Ούντο - Ντίξον για την ομάδα του Ομπράντοβιτς που έφτασε το 9-5 μια εβδομάδα πριν επισκεφτεί το ΣΕΦ, ενώ η ΤΣΣΚΑ παραμένει πρώτη με το 12-2.

Η

Φενέρ έδειχνε να έχει καλύτερο ρυθμό στην έναρξη του αγώνα, ήταν πιο κινητική στην επίθεση, έβρισκε σουτ με τον Νάναλι και μέχρι το 5' διατηρούσε το ελάχιστο προβάδισμα, με το σκορ στο 8-9.

Ο Ιτούδης βλέποντας την στατικότητα της ομάδας του έριξε από νωρίς στο παρκέ τον Τεόντοσιτς και η εικόνα άλλαξε άρδην. Ο ρυθμός ανέβηκε και στην άμυνα, αλλά κυρίως στην επίθεση με τον Σέρβο να τρέχει μαεστρικά την ομάδα του απέναντι σε ανοργάνωτη άμυνα, με αποτέλεσμα ένα 12-0 μέχρι το 8'30'' που έφερε την ΤΣΣΚΑ στο 20-9 και 10/12 πόντους να προέρχονται από βολές αφού οι Τούρκοι δεν είχαν άλλον τρόπο να τους σταματήσουν.

Το δεκάλεπτο έληξε με 23-13 με την ΤΣΣΚΑ να το ελέγχει πλήρως παρόντος του Τεόντοσιτς και στο 11' έπιασε το νταμπλ σκορ με το 26-13. Η Φενέρ, όμως, είχε σφυγμό. Ο Ντίξον της ανέβασε στροφές, ο Μαχμούτογλου της έδωσε το μακρινό σουτ, ανοίγοντας διαδρόμους και σε Ούντο και Βέσελι για να κάνουν ζημιές και με αυτή τη συνταγή μέχρι το 15' έτρεξε σερί 14-2 και πλησίασε σε 28-27 βάζοντας τον αγώνα σε νέα αφετηρία.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν μέχρι το 32', σημείο που τις βρήκε ισόπαλες με 32-32, αλλά ένα νέο ξέσπασμα του Τεοντοσιτς στο τελευταίο δίλεπτο έφερε την ΤΣΣΚΑ στη λήξη του ημιχρόνου στο 41-36.

Η ΤΣΣΚΑ του 1/7 τρίποντου στο πρώτο ημίχρονο τα... έβαλε μαζεμένα στην έναρξη του δεύτερου. Στο 24' βρέθηκε στο +11, με το 55-44 να έχει προέλθει από 14 πόντους των Βοροντσέβιτς και Τεόνσοτιτς με μόνο ένα δίποντο και 4 συνεχόμενα τρίποντα, από δύο ο κάθενας.

Τα σουτ βέβαια δεν είναι πάντα για... χόρταση και η Φενέρ που έπαιζε ψύχραιμα, αφού βελτίωσε την επιθετική της άμυνα, πέρασε την μπάλα μέσα, είτε από μέση απόσταση με τον Ντατόμε είτε από κοντινή με τον Ούντο, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, πήγε στο 59-54 έχοντας και μια τελευταία επίθεσαη και εκεί με... τετράποντο του Ντίξον, που ευστόχησε σε μακρινό τρίποντο κερδίζοντας και φάουλ, έκλεισε την περίοδο στο 59-58, έχοντας τρέξει ένα "αθόρυβο" σερί 12-1 από το 27'30''.

O Ούντο με το πρώτο καλάθι της τελευταίας περιόδου έφερε τη Φενέρ στο 59-60 και έδωσε το πρώτο... μήνυμα. Ο σέντερ της Φενέρ είχε πάρει φόρα, σκόραρε είτε με σουτ από μέση απόσταση είτε εξ επαφής και ήταν ο "δράστης" του 62-66 με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Ο Ααρον Τζάκσον ήταν αυτός που πήρε την ΤΣΣΚΑ πάνω του και στο 37' είχε συντελέσει ένα σερί 7-0 για να φέρει τους Ρώσους στο 69-66, απέναντι στη Φενέρ που παρότι είχε στο παρκέ δύο χειριστές, Σλούκα και Ντίξον έκανε συνεχόμενα "φτηνά" λάθη σπαταλώντας το μικρό προβάδισμα που είχε χτίσει.

Στα 55'' με το σκορ στο 71-70 ο Ογκουστιν πήγε στις βολές από φάουλ που κέρδισε σε διεκδίκηση επιθετικού ριμπάουντ, έβαλε την δεύτερη και 72-70. Ο Ούντο, μόνιμος πλέον εκφραστής των επιθέσεων της Φενέρ στήθηκε επίσης στις βολές στα 42'', τις έβαλε και τις δύο και ισοφάρισε σε 72-72.

Στα 27'' ήρθε ο Κουρμπάνοφ να... διεκδικήσει τον τίτλο του ήρωα. Τρίποντο από τα πλάγα και υπό πίεση, μέσα και 75-72 πριν πάνε οι δύο ομάδες στο τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ομπράντοβιτς. Ο Ντίξον πήρε τη μπάλα, λογικά μέχρις έδω όμως αντί για τρίποντο έκανε τη διείσδυση και πέτυψε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, σκοράροντας και παίρνοντας και φάουλ στα 15''. Μέσα και 75-75, Τεόντοσιτς από τα 8 μέτρα το τελευταί σουτ, άστοχο και παράταση.

Η Φενέρ μπήκε στην παράταση... δαγκώνοντας στην άμυνα, πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό της ΤΣΣΚΑ και μέσα σε ένα λεπτό είχε σερί 7-0 και το σκορ ήταν 75-82! Ο ασταμάτητος Ούντο με φόλλου έκανε το 75-84 στο 42', το σερί των Τούρκων πήγε στο 11-0 και το 75-86 αποτελούσε πια ένα σοβαρό εχέγγυο νίκης ου δεν γινόταν να χαθεί.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21(3), Ογκουστιν 5, Φριτζόν 2,11, Αντόνοφ 3(1), Φρίλαντ 2, Βοροντσέβιτς 15(3), Χίγκινς 2, Χριάπα 2, Κουρμπανόφ 12(2), Χάινς 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντο 17, Μαχμούτογλου 8(2), Αντιτς 4, Σλούκας 3, Νάναλι 11(3), Βέσελι 10, Κάλινιτς 13(1), Ντίξον 25(5), Ντατόμε 4

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.