Για την ιστορία του ο Πανιώνιος (67-64 στην Κρήτη)

Ο ΑΓΟΡ είχε το κίνητρο της νίκης για τα πλέι οφ αλλα ο Πανιώνιος που έχει εξασφαλίσει την 3η θέση δεν χαρίστηκε και παίζοντας για την ιστορία του με την κλασική του άμυνα και εμπειρία πήρε δίκαια στο τέλος το ματς με 67-64. Το Ρέθυμνο με 4/18τρ και χαμηλό σκορ δύσκολα θα έπαιρνε το ροζ φύλλο και έτσι ο Πανιώνιος με κορυφαίο τον Αθανασούλα με 4τρ και παρά τον μέτριο σήμερα Μακόλουμ

(1/6σ) έφτασε δίκαια στο διπλό. ΑΛλωστε ο ΑΓΟΡ με 1/10σ από τους εγκλωβσιμένους σκόρερ του Ράιτ-Γκάμπριελ πάλι καλά που το πάλεψε...

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν ντέρμπι. Ο Μακόλουμ σκόραρε μόνο με βολές για τον Πανιώνιο που είχε τον Κάρτερ σαν εκτελεστή. Ομως ο ΑΓΟΡ με τους Χαρτ-Εζιούκου έβρισκε λύσεις και ήταν συνέχεια κοντά σε ένα κλειστό πρώτο μέρος. Που ο Πανιώνιος ξέφυγε στο 9΄με 13-20 αλλά ο ΑΓΟΡ με ένα 15-4 πέρασε με 28-24 στο 16'με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να έχει ένα μπλακ άουτ. Ομως με την εμπειρία της και ένα 8-0(31-26,31-34) το γύρισε στο ημίχρονο(35-37). Ο ΑΓΟΡ βρηκε λύσεις και πέρασε πάλι μπροστά με την άνοδο και του Ντρίτσα και το ματς έγινε θρίλερ και ντέρμπι. Ομως ο Πανιώνιος δέχθηκε μολις 7π στην τελευταία περίοδο και με την βόμβα του Αθανασούλα έκανε το 62-67 και καθάρισε το ματς με την εμπειρία του.

Δεκάλεπτα:16-20,35-37,57-55,64-67
Τρίποντα:4/18-6/19
Ριμπάουντς:32-35
Λάθη: 10-12

ΑΓΟΡ(Καλαφατάκης):Χαρτ 19,Καλλινικίδης ,Κουμπούρας 3,Αγγελόπουλος 6,Ράιτ (0/3σ), Καλαμπόκης 5(2/9σ), Λάτοβιτς ,Εζιούκου 14(6/11δ), Ντρίτσα 13(7ρ), Γκάμπριελ 4(1/7σ)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 8(1/6σ), Ντούβνιακ 6,Κάρτερ 10, Μίλμπουρν 13,Αθανασούλας 14(4/5τρ), Μπατής ,Σκορδίλης 2,Λάνγκφορντ 7,Σίμτσακ 5(9ρ), Κυρίτσης , Σαλούστρος 2