Γερμανική και Τουρκική επέλαση (vid)

Η Μπάμπεργκ κέρδισε με 84-70 την Στρασμπούρ στο εναρκτήριο παιχνίδι της Ευρωλίγκας για τη σεζόν 2013-’14. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, αλλά η Μπάμπεργκ ισορρόπησε γρήγορα - γρήγορα φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη για τον Β’ όμιλο της διοργάνωσης. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η πρωταθλήτρια Τουρκίας Γαλατάσαραϊ έκανε μεγάλο "διπλό" στην έδρα της πρωταθλήτριας Ιταλίας Σιένα, με 84-75. Οι παίκτες του Μάρκο Κρέσπι βρέθηκαν από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ και εγκλωβίστηκαν στην καλή άμυνα των φιλοξενούμενων, ξεκινώντας με ήττα την προσπάθεια τους στον Γ’ όμιλο της Ευρωλίγκας, στον οποίο

συμμετέχει και ο Ολυμπιακός.

Τα αποτελέσματα:
Μπάμπεργκ - Στρασμπούρ 84-70
Σιένα - Γαλατάσαραϊ 75-84

Πρεμιέρα με το… δεξί για τους Γερμανούς

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Κρις Φλέμινγκ, μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου, με 16-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν, ανέβασαν ρυθμό βελτιώνοντας το επιθετικό τους παιχνίδι και με επιμέρους σκορ, 27-8, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +14 (43-29). Πολύ καλό πρώτο 20λεπτο από τον Τζαμάρ Σμιθ (11π., 4/4δ δίπ) για την Μπάμπεργκ, ενώ ο Αλέξις Αγινκά για την Στρασμπούρ είχε 9 πόντους. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπάμπεργκ συνέχισαν το ίδιο καλά, διευρύνοντας την πρωτοπορία τους, για το 66-45 της 3ης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους 14 πόντους, για το τελικό 84-70.

Πρώτος σκόρερ για την Μπάμπεργκ ο Τζαμάρ Σμιθ (5/5 δίπ., 3/4 τρίπ.,), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 14’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Άντον Γκαβέλ με 16 πόντους, 1 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Για τους ηττημένους πολύ καλό παιχνίδι από τον Αλέξις Αγινκά με 19 πόντους (8/13 δίπ., 0/1 τρίπ., 3/4 β.), 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 22’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Ρομέιν Ντουπόρτ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 43-29, 66-45,84-70
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσεμπερι 6 (1), Σάντερς 5 (1), Ράιτ 4, Νόιμαν 2, Φορντ 11 (1), Μαρκότα 2, Τζέικομπσεν 9 (3), Γκαβέλ 16 (3), Σμιθ 19 (3), Ζιρμπς 10.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ (Βινσέντ): Τουπάν 2, Ντιότ 12 (2), Λελούπ 5 (1), Λακόμπ 2, Κάμπελ 2, Γκριρ 4, Ντουπόρτ 13, Αμπρομάιτις 5 Αγινκά 19, Μέρφι 6.

Βόλτα στην… Τοσκάνη για "Γαλατά"!

Οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού συμβάδιζαν στο σκορ, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να καταφέρνουν να κλείσουν τη πρώτη περίοδο με ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-20). Οι πρωταθλητές Τουρκίας συνέχισαν εντυπωσιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο, βελτιώνοντας πολύ την άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 17-31, πήγαν στα αποδυτήρια με το +18 (33-51)! Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, για το 52-63 της 3ης περιόδου, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ιταλικής ομάδας για κάτι καλύτερο. Αυτό δεν ήρθε όμως, αφού οι Τούρκοι ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη και στο 4ο δεκάλεπτο, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο φτάνοντας στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την 1η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με 84-75.

Για την Γαλατάσαραϊ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρλος Αρόγιο με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ζόραν Έρτσεγκ και ο Τζαμόντ Γκόρντον με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Για τη Σιένα μεγάλη εμφάνιση… δίχως αντίκρισμα όμως από τον Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους (10/11 δίπ.).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 33-51, 52-63, 75-84
ΣΙΕΝΑ (Κρέσπι): Βιτζιάνο 10, Χάντερ 6, Κουρνού 2, Ρότσεστι 3, Κάρτερ, Ρες 6, Όρτνερ, Νέλσον 6, Ουντόμ, Χάκετ 26, Ίνγκλις 2, Γκριν 14.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Έρτσεγκ 15, Γκόρντον 18, Μαρκοϊσβίλι 2, Τζαβάι, Ακιόλ 3, Αλντεμίρ 8, Μάτσβαν, Αρόγιο 21, Γκιουλέρ, Αρσλάν, Ντάντλι 6, Ντόμερκαντ 11.