Γερμανία: Πήρε το «θρίλερ» η Μπάμπεργκ του Ζήση (vids+pics)

Στο περιθώριο της 16ης αγωνιστικής του Γερμανικού Πρωταθλήματος η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση και του Αντρέα Τρινκιέρι μετά την μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού, πέρασε έστω και στην παράταση από την έδρα της Μπάγειρουθ με 92-88. Άλλο σημαντικό αποτέλεσμα της ημέρας είναι το διπλό της Ουλμ στο Μόναχο απέναντι στην Μπάγιερν με 87-79.

Στο πρώτο μέρος του ματς η κάθε ομάδα είχε από ένα δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν ένα +9 (22-13), όμως η Μπάμπεργκ στο δεύτερο

αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (41-40) όταν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Η τρίτη περίοδος έληξε στο επιμέρους σκορ ισόπαλη (18-18) με την Μπάγιερουθ να κρατάει το προβάδισμα (59-58). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι στο τέλος κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση (83-83) όπου και εκεί πήραν με τρομερή δυσκολία ένα μεγάλο διπλό με 92-88.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μέλι με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κοζέρ με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Επίσης ο Νίκος Ζήσης σε 23 λεπτά είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λιούις με 23 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ.