Γερμανία: Διπλό για Βόννη, νίκη στην παράταση για Όλντενμπουργκ (pics+vids)

Με πολύ σημαντικά παιχνίδια ξεκίνησε η 4η αγωνιστική του Γερμανικού Πρωταθλήματος, με την Βόννη να νικάει εκτός έδρας την Γκέτινγκεν με 92-83, ενώ η Όλντενμπουργκ κέρδισε στην παράταση την Τζένα με 90-81.

Στο ματς της Βόννης, οι γηπεδούχοι ήταν λίγο καλύτερη στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο (22-20), αλλά στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνα τους και συνέχισαν την ίδια καλή επιθετική λειτουργία και πήγαν μπροστά στο ημίχρονο με 44-39. Στο τρίτο δεκάλεπτο

ουσιαστικά το ματς τέλειωσε με την Γκέτινγκεν να μην μπορεί να αμυνθεί και την Βόννη να ξεφεύγει με 11 πόντους (70-59). Το τελευταίο μέρος του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το το ταμπλό στο τέλος να γράφει νίκη της Βόννης με 92-83.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τόμπσον με 21 πόντους και 5 ασίστ και ο Μπάροβιτς με 13 πόντους. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Έθερτον με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στο καλύτερο ματς της μέρας, η Τζένα έδειξε ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19-18, αλλά στη συνέχεια η Όλντενμπουργκ έπαιξε πολύ καλή άμυνα και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 34-30. Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ίδια εικόνα με το δεύτερο και οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στο +10 (56-46). Στο τελευταίο μέρος του ματς οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν» και έφεραν «τούμπα» τον αγώνα καταφέρνοντας να στείλουν τον αγώνα στην παράταση με σκορ 74-74. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Όλντεμπουργκ έδειξε πιο «καθαρό» μυαλό, δέχθηκε μόλις 7 πόντους και πήρε τη σημαντική νίκη με 90-81.

Καλύτεροι για τους γηπεδούχους ήταν ο Κβάλε με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Πάουλντινγκ με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από την Τζένα διακρίθηκε ο Νάιτ με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας:

Φίνιξ Χάγκεν-Γκίσεν 76-95

Τούμπινγκεν-Βούρζμπουργκ 76-83

"Wir haben heute einen guten Job gemacht", sagt Predrag Krunic. Warum, steht im Spielbericht...

— Telekom Baskets Bonn (@TelekomBaskets) 15 Οκτωβρίου 2016

Erster Saisonsieg für @soliver_wue mit 83:76 bei den @WalterTigers! Jake Odum mit 27P, 5REb und 5ASS. #easyCreditBBL pic.twitter.com/gJV5d588GP

— easyCredit BBL (@easyCreditBBL) 15 Οκτωβρίου 2016

LIVE: Knusperzeit in der #easyCreditBBL! Wer behält die Nerven im Krimi zwischen Tübingen und Würzburg? Barry Stewart ist im Rennen! pic.twitter.com/PXTuds97tm

LIVE: Beim geblockt werden, aufmerksam bleiben und trotzdem die Punkte machen - dafür gibts vom Coach den ! #easyCreditBBL pic.twitter.com/yauRSUvMJv