Γαλλία: Ασταμάτητο το Στρασβούργο, από κοντά η Μονακό (vids)

Ακόμα μια νίκη για το γαλλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε το Στρασβούργο, καθώς επικράτησε με 86-78 επί της Σαλόν/Σαονέ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να "καθαρίσουν" από νωρίς το παιχνίδι, κάτι που κατάφεραν σε απόλυτο βαθμό, καθώς προηγήθηκαν με 24-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από τους φιλοξενούμενους κι έτσι έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπομπουά με 18 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ουίμς. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Λέσορτ με 15

πόντους.

[BASKET - LNB Pro A] - 25ème journéeEt Paul Lacombe régale le Rhénus avec cette action solitaire conclue par un gros dunk ! SIG Strasbourg - Elan Chalon

Δημοσιεύτηκε από Ma Chaine Sport στις Σάββατο, 26 Μαρτίου 2016

[BASKET - LNB Pro A] - 25ème journéeCa tourne à la démonstration du côté de la SIG Strasbourg avec cette action Rodrigue Beaubois - Jérémy Leloup - Frank Ntilikina !

Δημοσιεύτηκε από Ma Chaine Sport στις Σάββατο, 26 Μαρτίου 2016Σε απόσταση μίας νίκης από το Στρασβούργο διατηρήθηκε η Μονακό, μετά τη νίκη της κόντρα στη Ντιζόν με 81-69. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μέχρι τις αρχές της δεύτερης περιόδου, όμως με ένα εκπληκτικό ξέσπασμα η Μονακό απέκτησε μια διψήφια διαφορά ασφαλείας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η οποία αποδείχθηκε αρκετή, ώστε να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους. Κορυφαίος των Μονεγάσκων ήταν ο Σούλερ με 21 πόντους, ενώ από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Χέσορτ με 14 πόντους. Αναλυτικά η 25η αγωνιστική: Παρασκευή 25/03Σαλόν-Ρεμ-Σολέ 86-83Γκραβελίν-Λιμόζ 78-54Πο Ορτέζ-Χάβρη 97-81 Σάββατο 26/03Στρασβούργο-Σαλόν/Σαονέ 86-78Μονακό-Ντιζόν 81-69Βιλερμπάν-Νανσί 66-62Ορλεάν-Ρουέν 78-65Παρί Λεβαλουά-ΑντίμπΛε Μαν-Ναντέρ 84-82