Γ' Εθνική (1ος όμιλος Νότου): Πρωτιά για Δάφνη

Μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου του Νότου έμεινε η Δάφνη Δαφνίου, κερδίζοντας με 69-53 τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης, στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής. Οι παίκτες του Μάριου Δεσποτάκη, έστω κι αν δεν έχουν πραγματοποιήσει ακόμη το ρεπό τους, έχουν αυτή τη στιγμή τον πρώτο λόφο σε σύγκριση με τους υπόλοιπους αντιπάλους τους, αντιδρώντας υποδειγματικά μετά την ήττα στο Ίλιον, σε ένα ματς όπου οι φιλοξενούμενοι έχουν έντονα παράπονα από τους διαιτητές Μπούκα και Ορφανό.

Η Δάφνη ξεκίνησε δυναμικά της αναμέτρησης

και με την άμυνά της να «σιγεί» τους ταλαντούχους παίκτες του Αλέξη Παπαδάτου, κατάφερε να την φέρει στο +11 του πρώτου ημιχρόνου, την ώρα που ο Γκίνης και ο Κωνσταντώνης ήταν εξαιρετικοί επιθετικά (36-25). Στη συνέχεια, Γραμματικός και Βούζας ηγήθηκαν της αντεπίθεσης του Ικάρου και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ένα σερί 0-8 άλλαζε το σκηνικό (36-33), με τους γηπεδούχους να έχουν ένα «ελαφρύ» προβάδισμα μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου (55-50). Τότε, η Δάφνη αντέδρασε και με εντυπωσιακό επιμέρους 14-3, εξασφάλισε τη διατήρηση του αήττητου της έδρας της. Οι άνθρωποι του Ικάρου, εστιάζουν σε εκείνο το χρονικό σημείο του ματς τα παράπονά τους, μιας και οι αντίπαλοί τους είχαν μόλις ένα ομαδικό φάουλ στα εννέα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Δεκάλεπτα: 14-10, 36-25, 52-44, 69-53 Διαιτητές: Μπούκας, Ορφανός Εμ.Δάφνη Δαφνίου (Δεσποτάκης): Μαυροειδής, Παπαδόπουλος, Ρώης, Θεοδοσίου, Κωνσταντώνης 10 (1), Παλαντζάς, Γκίνης 15 (2), Αθανασάκης 7, Μιχόπουλος 8 (1), Κορρές 3, Φιλιππόπουλος 13 (1), Τσελεμπής 13 (1).Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδάτος): Βλάχος, Μελισσουργός 7, Βελιζιώτης, Κανάς 3 (1), Γραμματικός 15 (1), Βούζας 10 (1), Λάβαρης, Πασπαλάς, Δορκοφίκης 11, Μιχαλόπουλος 5, Δαρμογιάννης 2, Παπαδάκης