«Έπνιξε» την Ρεάλ η Μπασκόνια (pics)

Φουριόζα μπήκε στο 2017 η Μπασκόνια που κέρδισε την Ρεάλ Μαδρίτης με 77-62, υποχρεώνοντας την στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο ισπανικό πρωτάθλημα.Οι Βάσκοι νίκησαν άνετα την «Βασίλισσα», όντας καταιγιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο όπου και σημείωσαν 33 πόντους! Κορυφαίοι για τους νικητές Χάνγκα και Λάρκιν που σημείωσαν από 16 πόντους ενώ για τους ηττημένους Φερνάντες και Ντόντσιτς σκόραραν από 12 ο καθένας.Παραμένει πρώτη η Ρεάλ (11-3),στην 5η θέση η Μπασκόνια (9-5).

Το ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής για την Liga

Endesa ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ.Όποτε η Μπασκόνια ξέφευγε,η Ρεάλ είχε τις απαντήσεις για να μειώσει την διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει με 32-27 υπέρ των γηπεδούχων.Τίποτα δεν προμήνυε τι θα ακολουθούσε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το επιμέρους 33-15 της Μπασκόνια της επέτρεψε να βρεθεί μπροστά με 23 πόντους πριν το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.Οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι (12-20) στο τελευταίο δεκάλεπτο,αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 15 πόντους της τελικής διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 20-19,32-27,65-42,77-62

Fiesta completa en el Buesa Arena, con una victoria poderosa de @Baskonia: 77-62.#LigaEndesa pic.twitter.com/oRqptJs55c

Liga Endesa (@ACBCOM) 3 Ιανουαρίου 2017

¡Anota @ShaneLarkin_3 2TL! 69-48 a 5:51 4Q #BKNMAD #GoazenBaskonia pic.twitter.com/24sJ30AbTz