Επέστρεψαν τα triple-double και τα... χαμόγελα για Ουέστμπρουκ (videos)

O Ράσελ Ουέστμπρουκ επέστρεψε στις πραγματικά υψηλές πτήσεις και οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έφτασαν το σκορ πολύ ψηλά, κάμπτοντας την αντίσταση των Ντένβερ Νάγκετς.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο "United Center", όπου οι Σικάγο Μπουλς έκαμψαν τελικά την αντίσταση των Τορόντο Ράπτορς, έχοντας βέβαια και τη συμβολή της παράτασης.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς είχαν σοβαρότητα στην απόδοσή τους και δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Σάρλοτ Χόρνετς, ενώ οι Ατλάντα Χοκς πέρασαν από την έδρα των Ντάλας Μάβερικς. Αναβολή είχαμε στο ματς των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με τους Ντιτρόιτ

Ανάλυση:

Ένα ακόμη triple-double, μια ακόμη συγκλονιστική εμφάνιση για τον Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο οποίος έκανε θραύση στο ματς με τους Ντένβερ Νάγκετς, οδηγώντας τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στο επιβλητικό 121-106!

Ο ηγετικός πόιντ γκαρντ φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 32 πόντους (5/6 ελεύθερες βολές, 3/8 δίποντα, 7/12 σουτ τριών πόντων) και παράλληλα είχε 17 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Σημαντική συμβολή είχαν και οι δύο "πύργοι" των "κεραυνών", Στίβεν Άνταμς (16 πόντοι με 7/10 δίποντα) και Ενές Καντέρ (14 πόντοι με 7/12 δίποντα), ενώ κορυφαίοι των φιλοξενούμενων ήταν οι Ουίλσον Τσάντλερ και Ουίλ Μπάρτον με 24 και 21 πόντους, αντίστοιχα.

Η... μπίλια στους Σικάγο Μπουλς έκατσε στο μεγάλο ντέρμπι του "United Center", όπου η ομάδα του Ιλινόις τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Τορόντο Ράπτορς, αλλά τελικά πήρε αυτό που ήθελε: 123-118.

Το ματς κρίθηκε στην παράταση και για να οδηγηθούμε μέχρι εκεί χρειάστηκε η ανατροπή των γηπεδούχων, με επί μέρους σκορ 33-21 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο. Το 90-99 του 37', μετατράπηκε στο 99-99 του 40' και το φινάλε της κανονικής διάρκειας ήταν θρίλερ.

Ο ΝτεΡόζαν με δύο βολές στα 31'' πριν το τέλος ισοφάρισε σε 107-107 και ακολούθως οι Ντουέιν Ουέιντ και Κριστιάνο Φελίσιο έχασαν διαδοχικά game-winners, πριν ο ΝτεΡόζαν αστοχήσει σε μακρινό σουτ με τη λήξη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι "ταύροι" ήταν καλύτεροι και επικράτησαν, βλέποντας τον Τζίμι Μπάτλερ να σταματάει στους 42 πόντους, τον Ντουέιν Ουέιντ να προσθέτει 20 και τον πολύτιμο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ να βάζει 17...

Ο Κάιλ Λόουρι ήταν... διπλός με 27 πόντους και 12 ασίστ, τη στιγμή που ο ΝτεΜαρ Ντε Ρόζαν ήταν "ζεστός" και τον ξεπέρασε στο σκοράρισμα, σημειώνοντας 36 πόντους!

Σοβαροί και μεστοί, όπως σχεδόν σε κάθε παιχνίδι τους, οι Σαν Αντόνιο Σπερς έκαναν ό,τι έπρεπε κόντρα στους Σάρλοτ Χόρνετς, φτάνοντας στο τελικό 102-85.

Ο Γκρεγκ Πόποβιτς έκανε έξυπνη συντήρηση δυνάμεων, ξεκουράζοντας τους περισσότερους βασικούς του και είδε τους Ντάβις Μπέρτανς και Ντεγουέιν Ντέντμον να αρπάζουν τις ευκαιρίες που τους έδωσε από τα μαλλιά, τελειώνοντας τον αγώνα με 21 και 15 πόντους, αντίστοιχα. Ο δεύτερος μάλιστα είχε 6/6 δίποντα και 10 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής!