Έμεινε στην κορυφή με... ιδρώτα η Ρεάλ! (vid)

Τα χρειάστηκε η Ρεάλ στην Μαδρίτη για να υπερκεράσει το εμπόδιο της Αρμάνι Μιλάνο με 94-89. Οι Ιταλοί αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι και μετά τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού, έφτασαν πολύ κοντά σε νέα έκπληξη. Έτσι, οι Μαδριλένοι έφτασαν στην κορυφή της βαθμολογίας την ΤΣΣΚΑ με ρεκόρ 15-5.

Μπορεί πρώτος σκόρερ για τους νικητές να ήταν ο Γιουλ με 20 πόντους

όμως ο Ντόντσιτς έδωσε και πάλι ρεσιτάλ με 17 πόντους (3/3 τριπ.) ενώ πολύ καλός ήταν και Κάρολ με 16. Για την ιδιαίτερα μαχητική Αρμάνι ο Σιμόν είχε 20 πόντους, με τους Ντράγκιτς και Ραντούλιτσα να προσθέτουν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Πάμπλο Λάσο ξεκίνησε το ματς με τους Τέιλορ, Γιουλ, Ματσιούλις, Αγιόν και Ρέγες ενώ ο Γιάσμιν Ρέπεσα επέλεξε τους Καλνιέτις, Σάντερς, Χίκμαν, ΜακΛίν και Μάτσβαν.

Μπορεί η Αρμάνι να προηγήθηκε αρχικά όμως η «Βασίλισσα» πήρε τα ηνία του αγώνα, με πόντους απ’ όλη σχεδόν την πεντάδα της. Το σκορ στα πρώτα πεντέμισι λεπτά ήταν 11-7 για τους Μαδριλένους, με τον αγώνα να έχει χαμηλό ρυθμό. Λίγες προσπάθειες μέχρι εκείνο το σημείο από Ισπανούς και Ιταλούς με τους Ματσιούλις και Αγιόν να κρατούν μπροστά την Ρεάλ (16-12). Η Αρμάνι, ωστόσο, παρέμενε σε απόσταση αναπνοής με τον Μάτσβαν να διαμορφώνει το 18-16 με 1’ και 50’’ για το τέλος της πρώτης περιόδου. Δύο βολές του Σιμόν και ένα σουτ του Γιουλ έγραψαν το 22-18 του δεκαλέπτου.

Ραντούλιτσα και Ντράγκιτς ισοφάρισαν προσωρινά (22-22), καθώς στην επόμενη φάση ο Ντόντσιτς άνοιξε λογαριασμό για το 25-22. Ακολούθησε η ισοφάριση των Ιταλών, όχι μία αλλά δύο φορές, 25-25 και 27-27, με την υπογραφή του Σιμόν που είχε κιόλας 11 πόντους. Πολύ ανταγωνιστικοί οι παίκτες του Ρέπεσα, πήραν το προβάδισμα για δέυτερη φορά στον αγώνα, με τον Τσιντσιαρίνι να κάνει το 31-32. Η τριάδα Γιουλ (8π.), Ντόντσιτς (8π.) και Ράντολφ (7π.) κρατούσε τους γηπεδούχους (40-37). Ο Ισπανός σταρ έκανε λίγο αργότερα το 44-39 με τον Ντράγκιτς να έχει βρει στόχο για την Αρμάνι. Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνο ο Λάσο κάλεσε τάιμ άουτ βλέποντας τον Σάντερς να μειώνει στους 3 (44-41). Στην συνέχεια η Ρεάλ πήρε πόντους από τον Χάντερ (8π.), με τον πρώην σέντερ του Ολυμπιακού να κάνει το 46-41. Ο Χίκμαν δεν καθυστέρησε και με 6 σερί πόντους έστειλε την Αρμάνι στο +1 (46-47). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 46-49 για τους φιλοξενούμενους που έχουν βάλει δύσκολα στην δεύτερη της βαθμολογίας Ρεάλ.

Το 74% στα δίποντα (17/23) της Αρμάνι ήταν καθοριστικό για την διαμόρφωση του σκορ. Γενικότερα υπήρχε σχετική ισορροπία σε ριμπάουντ (15-14), ασίστ (12-10) και λάθη (5-5), ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Για τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, προηγουμενοι 56-55, με τον ΜακΛίν να φτάνει τους 9 πόντους. Τέιλορ και Γιουλ επάνεφεραν την «Βασίλισσα» στο προβάδισμα (62-59) με συνοπτικές διαδικασίες. Παρόλα αυτά η Αρμάνι έμενε στην διεκδίκηση μιας τεράστιας νίκης, με τον Ραντούλιτσα να κάνει το 62-61. Μπορεί οι Αγιόν και Ράντολφ να είχαν μαζέψει από 6 ριμπάουντ, όμως αυτό δεν είχε μεταφραστεί σε πόντους των Μαδριλένων. Το τρίτο φάουλ του Ματσιούλις καθώς και μια τεχνική ποινή που δέχθηκε για διαμαρτυρία ο φόργουορντ της Ρεάλ, έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Ρέπεσα να φτάσουν στο +3 (62-65) με 2’ και 20’’ για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Με την λήξη της περιόδου οι Μιλανέζοι ήταν μπροστά 73-69, δείχνοντας κάτι παραπάνω από ικανοί για μια ακόμη μεγαλη έκπληξη στην 20η αγωνιστική.

Το νέο αστέρι του ευρωπαϊκού μπάσκετ, Λούκα Ντόντσιτς, έφερε την Ρεάλ στον πόντο (72-73) και έφτασε τους 13 δικούς του. Ο Σιμόν όμως ήταν και πάλι εκεί για να κάνει το 72-75, όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους. Πολλά τα νεύρα στην πλευρά των γηπεδούχων, με τον Γιουλ να διαμαρτύρεται για φάουλ του ΜακΛίν και να δέχεται τεχνική ποινή από τους διαιτητές. Δραματικά τα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα με την Αρμάνι να προηγείται 79-76. Ένα γρήγορο 5-0 της Ρεάλ της έδωσε και πάλι το προβάδισμα 81-79 στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου. Μεγάλο ματς για τον Ραντούλιτσα που έφτασε τους 10 πόντους για το 81-81. Run and gun ο αγώνας με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ασταμάτητα (85-83). Η ώρα των ελευθέρων βολών είχε φτάσει με τους Μάτσβαν και Χάντερ να μην ευστοχούν. Ο Κροάτης άσος όμως διόρθωσε αυτό το “λάθος”με καλάθι για το 85-85. Ο ηγέτης της Ρεάλ φέτος, Σέρχιο Γιουλ, με όμορφη κίνηση πέρασε σαν σταματημένη την άμυνα της Αρμάνι για το 87-85. Έπειτα ο Αγιόν εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία των Ιταλών και έκανε το 89-85, πριν ο Ντόντστις καρφώσει δυναμικά για το +6 της Ρεάλ (91-85), βάζοντας φωτιά στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες», με 30’’ για το τέλος.Ο Ρέπεσα δεν μπορούσε να πιστέψει πως έχασε τον αγώνα η ομάδα του. Το αυστηρό αντιαθλητικό φάουλ στον ΜακΛίν ήταν καθοριστικό στα τελευταία δευτερόλεπτα με την Ρεάλ να παίρνει την νίκη με 94-89.

Δεκάλεπτα: 22-18, 46-49, 69-73, 94-89.

Ρεάλ (Λάσο): Ράντολφ 7, Ντρέιπερ, Νοτσιόνι, Ντόντσιτς 17(3), Ματσιούλις 3(1), Ρέγες 4, Αγιόν 10, Κάρολ 16(2), Χάντερ 12, Γιουλ 20(3), Τόμπκινς, Τέιλορ 5(1).

Αρμάνι (Ρέπεσα): ΜακΛίν 9, Χίκμαν 9 (2), Καλνιέτις 4, Ραντούλιτσα 12, Ντράγκιτς 13, Μάτσβαν 8, Πασκόλο, Τσιντσιαρίνι 4, Σάντερς 8(1), Αμπάς 2, Σιμόν 20(2).