Εκτός η Ούνιξ από την Ζιελόνα Γκόρα, προκρίθηκαν Νίζνι, Αρμάνι και Γκραν Κανάρια

Ζιελόνα γκόρα και Νίζνι είναι μέχρι στιγμής οι δύο ομάδες που πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση από τις σημερινές αναμετρήσεις. Η πρώτη έκανε την μεγάλη έκπληξη αφήνοντας έξω την Ούνιξ, ενώ η δεύτερη υπέστη "γλυκια" ήττα από την Ζενίτ, η οποία δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Στα προκριματικά του Eurocup προκρίθηκε και η Αρμάνι, η οποία διπλασίασε τις νίκες τις κόντρα στη Μπάνβιτ, μετά και την επικράτησή της με 79-76 στο Μιλάνο. Το εισιτήριο για τους "8" της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής

διοργάνωσης εξασφάλισε και η Γκραν Κανάρια, παρά την εντός έδρας ήττα της με 77-78 από τη Λιμόζ (είχε κερδίσει εκτός με 82-65).

Ούνιξ Καζάν-Ζιελόνα Γκόρα 54-71

Η Ζιελόνα Γκόρα πραγματοποίησε την μεγάλη έκπληξη και παρά την ήττα της μέσα στην έδρα της στον πρώτο αγώνα από την Ούνιξ Καζάν, προκρίθηκε χάρη στην μεγάλη νίκη στην Ρωσία με 71-54. Έτσι έγινε η πρώτη που προκρίνεται από την σημερινή ημέρα και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της από την αναμέτρηση της Γκραν Κανάρια με την Λιμόζ.

Η Ούνικς ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 33-29. Η Ζιελόνα Γκόρα όμως έκανε την αντεπίθεση της στο δεύτερο μέρος και πήρε τελικά τη νίκη με 71-54.

Ο Ματέους Πόνιτκα με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος της συνάντησης. Ξεχώρισε ο Κώστας Καϊμακόγλου για την Ούνικς με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, χωρίς όμως να μπορεί να ανατρέψει την ήττα.

Δείτε τα στατιστικά της συνάντησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Ζενιτ-Νίζνι 89-74

Η Νίζνι μπορεί να ηττήθηκε από την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με 89-74, όμως υπερασπίστηκε το 102-76 του πρώτου αγώνα και πήρε έτσι την πρόκριση. Η ρώσικη ομάδα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Στρασμπουργκ.

Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης η Νίζνι ήταν μπροστά με 2 (33-31), όμως η Ζενίτ στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την αντεπίθεση της και πήρε την νίκη, χωρίς όμως να μπορέσει να καλύψει το -26 του πρώτου αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τούλσον με 24 πόντους, την ώρα που η Νίζνι είχε πρώτο σκόρερ τον Αντόνοφ με 18.

Αρμάνι Μιλάνο-Μπάνβιτ 79-76

Στο πρώτο μέρος η Μπάνβιτ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγούνταν με 41-47. Στην επανάληψη, όμως, η Αρμάνι ανέβασε την απόδοσή της και με επιμέρους σκορ 38-29 στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει μια ακόμη νίκη επί της τουρκικής ομάδας και μαζί την πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο ΜακΛιν με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν Λαφαγιέτ (15π.), Σιμόν (13π.) και Σάντερς (12π.). Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μόερμαν με 18 πόντους και ο Τζόνσον με 16π.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Γκραν Κανάρια-Λιμόζ 77-78

Η αναμέτρηση ήταν απόλυτα ισορροπημένη στο πρώτο ημίχρονο (42-42, 20'), όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Λιμόζ ήταν καλύτερη και παρά το γεγονός ότι έχασε λίγο πριν το τέλος το προβάδισμα, έφτασε στη νίκη με 77-78 με δύο βολές. Ωστόσο, αυτή η νίκη δεν είχε αντίκρυσμα για τους "Λιμουζό", καθώς η πρόκριση πήγε στη Γκραν Κανάρια, η οποία είχε επικρατήσει με 82-65 στο πρώτο παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τραορέ με 19 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Όμιτς με 15 πόντους.