Έφυγε με το διπλό από το Ισραήλ η Ζαλγκίρις!

Ανώτερη σε όλο το παιχνίδι η Ζαλγκίρις έφυγε με την νίκη από την έδρα της Μακάμπι νικώντας την με σκορ 77-93 φτάνοντας στο ρεκόρ 13-15, ενώ οι Ισραηλινοί από μεριάς τους έφτασαν στο ρεκόρ 10-18 κάνοντας μία ακόμα ήττα εντός έδρας μετά από την μεγάλη νίκη στην Τουρκία, σε μια πολύ άσχημη χρονιά για την ίδια. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Ουλανόβας με 20 πόντους και ο Γιανκούνας(20 πόντους,7 ριμπάουντ,5 ασίστ) ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ράντ με 16 πόντους μοιράζοντας 4 ασίστ.

Ανώτερη η Ζαλγκίρις ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο

Πολύ

νευρικά μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, με την Ζαλγκίρις να εκμεταλλεύται τα λάθη της Μακάμπι και να προηγείται με 3-7 στα πρώτα λεπτά. Αντίδραση προσπάθησαν να βρούνε οι Ισραηλινοί και τρέχοντας σερί 11-2 πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους αλλά δεν ήταν αρκετό αφού με μπλογκ του Μότουμ και καλάθι του ίδιου οι Λιθουανοί πέρασαν ξανά μπροστά, αυξάνοντας την διαφορά με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να γίνεται 14-17.
Η Μακάμπι στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε στόχο από τα 6.75 με τους Πνίνι και Λάντεσμπεργκ να σκοράρουν με τρία συνεχόμενα τρίποντα απαντώντας στις συνεργασίες στα καλάθια των Λεκαβίτσιους και Ουλανόβας για το 27-24. Ακολούθησαν δύο δίποντα, ένα από κάθε ομάδα, για να αρχίσει ένα πολύ μεγάλο σερί 4-18 με τον Ουλανόβας και τον Πάνγκος να σκοράρουν για την Ζαλγκίρις με αμφότερους να φτάνουν τους 10 πόντους και την ομάδα τους με 11 πόντους διαφορά στο ημίχρονο(33-44).

Δεν την άφησε να μπει στο παιχνίδι

Ορεξάτες μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες αφού ''πυροβολούν'' από την περιφέρεια μετά από καλή κυκκλοφορία της μπάλας. Πάνγκος και Ράντ άνοιξαν το σκορ για τις δύο ομάδες με δικά τους τρίποντα, ενώ μετά ο Σμιθ πήρε την σκυτάλη για να σκοράρει από την περιφέρεια για το 39-49. Δύο τρίποντα από τον Ράντ μείωσαν το σκορ στους 7 πόντους(49-56), αλλά ο Πάνγκος ήταν και πάλι εκεί για να απαντήσει με τρίποντο(49-59). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν από μακριά με το σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο να γίνεται 58-71.
Υπερπροσπάθεια χρειζόταν από την Μακάμπι για να γυρίσει το συγκεκριμένο παιχνίδι, με τους Μέκελ και Αλεξάντερ να σκοράρουν για τρεις και να απαντάνε στα δίποντα του Καβαλιάουσκας και να κάνουν το 66-77. Ο Λάντεσμπεργκ με τρίποντο έδωσε ώθηση στους συμπαίκτες του για να τα δώσουν όλα για την ανατροπή και το πέτυχαν προς στιγμήν αφού πλησίασαν στο σκορ και συγκεκριμένα στους 4 πόντους(75-79) με καλάθια του Σίμπσον και Μέκελ. Βέβαια αυτό δεν ήταν αρκετό γιατί με σερί 2-14 στα τελευταία λεπτά έδωσε τέλος στις ελπίδες της Μακάμπι με το τελικό σκορ να είναι 77-93.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-44, 58-71, 77-93.

Μακάμπι: Ράντ 16(4), Σίμπσον 10, Σμίθ 10(2) , Μέκελ 8(1), Πνίνι 8(2), Σέτζεφ , Οχαγιόν , Λάντεσμπεργκ 11(3), Αλεξάντερ 9(2), Άιβερσον 5, Ζαλμάνσον , Λεβι .

Ζαλγκίρις: Πάνγκος 15(2), Λεκαβίτσιους 4, Βαλίνσκας , Βέστερμαν 4, Σειμπούτις 5(1),Μότουμ 10, Γιανκούνας 12, Μιλάνκις 6(2), Λίμα , Καβαλιάουσκας 14, Άρτεστειν 3(1), Ουλανόβας 20(3).