Δικαιοσύνη και πρόκριση για ΠΑΟΚ (76-62 τη Βέντσπιλς)!

Θα ήταν άδικο, ο εξαιρετικός πρώτος γύρος που πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ, να πάει "στράφι" και ο "Δικέφαλος του Βορρά" να μην περάσει στην επόμενη φάση. Ίσως να αναλογίστηκαν κάτι τέτοιο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, όταν μετά το 49-47 της τρίτης περιόδου, μπήκαν στο τέλος αποφασισμένοι να "καθαρίσουν" από σήμερα την πρόκριση. Κάτι τέτοιο επετεύχθη, καθώς υπέταξαν στην "Πυλαία" τη Βέντσπιλς με 76-62.

Ο ΠΑΟΚ ήταν σε γενικές γραμμές, ανώτερος σε σχέση

με τους Λετονούς, και απλώς για 30 λεπτά... αδικούσε τον εαυτό του. Ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, αλλά και οι φιλοξενούμενοι από τη δική τους πλευρά, δεν άφηναν τη διαφορά να φτάσει σε απαγορευτικά, γι' αυτούς, επίπεδα. Με το σκορ να είναι 34-31 στο ημίχρονο και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να "ξεφύγουν", ασφαλώς υπήρχε ελπίδα και για τους παίκτες του Στελμάχερς.

Τέτοιες ομάδες, αν τις αφήσεις να πιστέψουν, μπορεί να κάνουν τη "ζημιά", και η Βέντσπιλς έδειξε ικανή, προηγούμενη μάλιστα δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με 43-45. Εκεί, μάλλον, αντιλήφθηκαν το συγκεκριμένο... για τα καλά οι παίκτες του Μαρκόπουλου, και αποφάσισαν πως το προβάδισμά εκείνο των Λετονών, θα ήταν το πρώτο και το... τελευταίο τους! Η ανατροπή έγινε άμεσα, και ο ΠΑΟΚ μπήκε προηγούμενος στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας πάρει και ώθηση από το καλό τελείωμα στην προηγούμενη περίοδο.

Εκεί, με "πάρτι" των Τσόχλα και Λάνγκφορντ, οι Θεσσαλονικείς "καθάρισαν" αγώνα και πρόκριση. Τρία λεπτά πριν το φινάλε έφεραν τη διαφορά στους 12 (67-55), κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα. Προσπάθησε μεν η Βέντσπιλς να αντιδράσει (67-61 στο 38'), αλλά η απάντηση ήταν άμεση, με τον ΠΑΟΚ να τελειώνει εμφατικά τον αγώνα, στο +14.

Ο Τζέι Αρ Μπρέμερ ήταν μέτριος στο ντεμπούτο του, μη συνεισφέροντας ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι. Βέβαια, θα έχει χρόνο μπροστά του, καθώς πρέπει να... μάθει ακόμη τα ονόματα των συμπαικτών του.

Δεκάλεπτα: 14-12, 34-31, 49-47, 76-62

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Λιάπης 3 (1), Κάρτερ 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Κακαρούδης 10 (1), Τσόχλας 10 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δέδας, Μαργαρίτης 8, Κόττας, Όντουμ 9 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπρέμερ 2, Σαλούστρος

Βέντσπιλς (Στελμάχερς): Μπάρνις 4, Λεγιασμάιερς 17 (3/3 τρίποντα, 4/7 δίποντα), Κάνμπεργκς, Βάιρογκς 10 (2), Άτε 3, Μπουτιάνκοβς, Γκάλμπις 7, Γκραζούλις 2, Τσάτμαν 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 2 (6 ριμπάουντ), Μάιερς 7 (6 ριμπάουντ)