Δεν έφτανε ο Γιάννης, 20 ασίστ ο Τζάκσον...και «θαύμα» στη Ν.Υόρκη (vid's)

Ένα άστοχο σουτ του Ερσάν Ιλιασόβα ήταν ικανό να κάνει τους Πέλεκανς να χαμογελάσουν, καθώς σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι επικράτησαν των Μπακς με 85-84, παίρνοντας μια νίκη χρυσάφι, αναφορικά με την μάχη που δίνουν για την είσοδο τους στα playoffs της Δυτικής περιφέρειας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά, και προηγήθηκαν με 15-0 στο 5', αλλά με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αρνείται να παραδοθεί, έχοντας 15 πόντους (6/9 διπ., 3/3 βολές, 9 ριμπ., 5 ασίστ, 3 κοψίματα, 1 λάθος) σε 36 λεπτά συμμετοχής, γύρισαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 42-44 στο ημίχρονο. Ο Έρικ Γκόρντον (9 π.) με τρίποντο

πέτυχε το 85-80 για τους Πέλεκανς, με τον Τζέριντ Μπέιλες (14 π., 4/11 σουτ) με 4/4 βολές να μειώνει σε 85-84, με τον Ερσάν Ιλιασόβα (15 π., 8 ριμπ.) να αστοχεί στο φινάλε. Σε μέτρια βραδιά βρέθηκαν οι Κρις Μίντλεντον (4 π., 2/14 σουτ) και Μίκαελ Κάρτερ- Ουίλιαμς (6 π., 2/12 σουτ), ενώ δεν αγωνίστηκαν οι O.J Μάγιο και Τζάρεντ Ντούντεϊ. Για τη Νέα Ορλεάνη, 20 πόντους (6/18 σουτ) και 11 ριμπάουντ είχε ο Άντονι Ντέιβις, με τον Κουίνσι Ποντέξτερ να σκοράρει 18 πόντους με 5/10 τρίποντα.

Και εγένετο θαύμα!!!Με τους Αλεξέι Σβέντ (21 π., 7 ασίστ) και Λάνγκστον Γκάλογουεϊ (22 π., 10/18 σουτ) να κάνουν σπουδαίο παιχνίδι οι Νικς κατάφεραν να επικρατήσουν των Σπερς στην παράταση με 104-100, σοκάροντας τους πρωταθλητές. Τα «Σπιρούνια» διατηρούσαν ένα σταθερό προβάδισμα με +10 (42-52), σε όλο το πρώτο ημίχρονο, και ουσιαστικά δεν ένιωσαν την ανάγκη να φορτσάρουν, μην υπολογίζοντας στην αντίδραση των γηπεδούχων. Ο Λάνγκστον Γκάλογουεϊ με ένα σερί προσωπικών πόντων μείωσε σε 61-64 ενώ ο Αλεξέι Σβέντ με τρίποντο ισοφάρισε το παιχνίδι (77-77), μετατρέποντας το σε θρίλερ. Ο Μάρκο Μπελινέλι έβαλε μπροστά τους Σπερς με 94-96 στα 24'', με τον εξαιρετικό Λου Άντμουντσον (12 π., 17 ριμπ.) να ισοφαρίζει σε 96-96, με τον Κάχι Λέοναρντ να αστοχεί στο σουτ της νίκης. Στην παράταση με το σκορ 101-99 στα 14,7'' ο Τιμ Ντάνκαν είχε 1/2 βολές (101-100), με τον Λου Άντουμτσον να τον μιμείται (102-100) στα 8'', με τον Αλεξέι Σβέντ να κλέβει την πάσα του Τιμ Ντάνκαν, και με 2/2 βολές να γράφει το τελικό 104-100. Για τους Σπερς, ο Τόνι Πάρκερ είχε 21 πόντους (9/20 ριμπ., 6 ριμπ., 6 ασίστ) ενώ ο Τιμ Ντάνκαν σκόραρε 17 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Με τον Μπλέικ Γκρίφιν να επιστρέφει στην δράση, οι Κλίπερς κατάφεραν έστω και δύσκολα να επικρατήσουν των Χόρνετς με 99-92 στο Staples Center, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκαν και στο +22. Οι φιλοξενούμενοι, δίνοντας τον δικό τους αγώνα αναφορικά με την είσοδο τους στα playoffs της Ανατολής, μείωσαν σε απόσταση αναπνοής στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τους Κρις Πολ και Μπλέικ Γκρίφιν να έχουν αντίθετη άποψη, και ουσιαστικά να καθαρίζουν τη νίκη. Ο Μπλέικ Γκρίφιν στην επιστροφή του είχε 19 πόντους (8/12 σουτ), με τον J.J Ρέντινγκ να έχει 23 πόντους (10/17 σουτ) και τον Κρις Πολ να έχει 21 πόντους (4/7 τριπ., 8 ασίστ). Για την Σάρλοτ, που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Αλ Τζέφερσον είχε 21 πόντους, με τον Μο Ουίλιαμς να σκοράρει 18 πόντους μοιράζοντας και 8 ασίστ.

Έχοντας όλους τους οιωνούς εναντίον τους, οι Πίστονς κατάφεραν με μια παλικαρίσια εμφάνιση να σπάσουν ένα σερί 10 ηττών, και να επικρατήσουν των Γκρίζλις με 105-95, επιστρέφοντας στο παιχνίδι από το -15 (39-54), με το οποίο βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο. Εκτός αυτού, δεν αγωνίστηκε ο βασικός τους πόιντ γκαρντ, ο Γκρέγκ Μονρό, ο οποίος ήταν εκτός λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο. Καθοριστικός, ήταν ο Κεντάβιους Κάλτγουέλ - Πόουπ με 24 πόντους, εκ των οποίων οι 16 πόντοι ήρθαν στην 3η περίοδο, όταν και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 77-77, για να φτάσουν και στο +7 στην 4η περίοδο, με τον Ρέτζι Τζάκσον να αναλαμβάνει δράση. Ο πρώην γκαρντ των Θάντερ είχε 23 πόντους με 20 ασίστ!!!!, ενώ εκπληκτικός ήταν και ο Αντρέ Ντρούμοντ με 16 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Για τους Γκρίζλις, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Μάικ Κόνλεϊ, ο Τζεφ Γκριν είχε 21 πόντους , και ο Μαρκ Γκασόλ 17 πόντους με 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Σε μέτρια βραδιά οι δυο Ελληνες, ο Νικ Καλάθης (4 πόντοι, 1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη σε 18 λεπτά) και ο Κώστας Κουφός (2 πόντοι, 1/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος σε 16 λεπτά).

Τα αποτελέσματα:

Ντιτρόιτ - Μέμφις 105-95Νέα Υόρκη - Σαν Αντόνιο 104-100 (παρ.), 94-94 (κ.αγ.)Χιούστον - Ορλάντο 107-94Νιού Όρλεανς - Μιλγουόκι 85-84Λ.Α Κλίπερς - Σάρλοτ 99-92