Μπόστον Σέλτικς: Η μέρα που σκόραραν... 173π.!!!

Το χιονισμένο τοπίο το πρωινό της Παρασκευής, 27ης μέρας του Φλεβάρη, το 1959, τίποτε στην χειμωνιάτικη Βοστόνη, δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε. Μία αναμέτρηση όνομα και πράγμα γεμάτη «λιακάδα», που αν και για λίγο περιτριγυρίστηκε από «σύννεφα» αμφιβολίας και αμφισβήτησης, έμεινε στην ιστορία. Οι Σέλτικς και ο θρυλικός κόουτς, «Ρεντ» Άουερμπαχ, ξεκίνησαν με ένα σεμινάριο για 4.000 παιδιά στο περίφημο «Boston Garden», άλλοτε έδρα της ομάδας. Η συνέχεια προέβλεπε έναν αγώνα επίδειξης ανάμεσα σε επίλεκτους και την ομάδα των Harlem Magicians, του Μάρκους Χέινς, πρώην παίκτη των Harlem Globetrotters.
Όμως το πιο… «ανάλαφρο», αλλά συνάμα και πιο θεαματικό μέρος του προγράμματος, ήταν το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στους Σέλτικς και τους Μινεάπολις Λέικερς. Η αναμέτρηση των δύο σπουδαιότερων και πιο ένδοξων ομάδων του παγκόσμιου μπάσκετμπολ είχε προγραμματιστεί για τις 4:15μ.μ., λόγω της χιονόπτωσης που τα προηγούμενα βράδια είχε κλείσει τους δρόμους της πόλης και έκανε δύσκολη την μετάβαση στο «Garden», ειδικά πιο αργά τη νύχτα. Και όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο, προφανώς θα σκέφτηκαν όσοι τυχεροί έφτασαν εκεί για να παρακολουθήσουν το ματς… Κι αν το πρωινό σεμινάριο του κόουτς Άουερμπαχ επικεντρώθηκε στην άμυνα, αυτή εξαφανίστηκε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού με τους Λέικερς. Η αντιπαλότητα των δύο ομάδων φάνηκε να χάνεται από νωρίς. Αρχικά γιατί οι παίκτες της Μινεάπολις δέχτηκαν με χαμόγελο να συμμετάσχουν στο σεμινάριο για τα παιδιά. Στην πορεία, το σασπένς δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ, καθώς η Βοστόνη αρνήθηκε να μπει η λέξη «ντέρμπι» δίπλα στον αγώνα και διέλυσε 173-139 τους Λέικερς, στο πρώτο ματς στην ιστορία του ΝΒΑ που μία ομάδα πετύχαινε περισσότερους από 150 πόντους!!! Παρά την απουσία του μεγάλου Μπιλ Ράσελ, οι Σέλτικς διέσυραν την Μινεάπολις, σημειώνοντας την 17η διαδοχική νίκη τους επί της Νέμεσής τους! Η αναμέτρηση, ή για την ακρίβεια οι «πράσινοι», κατέρριψαν εκείνο το απόγευμα 8 ρεκόρ ΝΒΑ, με κυριότερο φυσικά αυτό των περισσότερων πόντων από μία ομάδα (173), διαλύοντας το προηγούμενο των Σεντ Λούις Χοκς, που ήταν οι 146. Μεταξύ άλλων, οι γηπεδούχοι σημείωσαν ρεκόρ πόντων σε ημίχρονο (90π., στο δεύτερο μισό του ματς), ρεκόρ πόντων σε ένα δωδεκάλεπτο (52π.στην 4η περίοδο), ρεκόρ ασίστ από έναν παίκτη σε αγώνα (28 τελικές πάσες από τον Μπομπ Κούζι), καλύτερη επίδοση για εύστοχα σουτ (72), κορυφαία αντίστοιχη σε ημίχρονο (40) και ρεκόρ προσπαθειών (143 σουτ στα 48΄). Και οι συνολικά 312π. των δύο αντιπάλων ήταν επίσης η καλύτερη επίδοση, ως τότε. Οι 173π. αποτελούν ακόμη ρεκόρ ΝΒΑ σε κανονική διάρκεια αγώνα -την ισοφάρισαν στις 10 Νοεμβρίου 1990 οι Φοίνιξ Σανς (Σέντρικ Σεμπάλος 32π.-Κέβιν Τζόνσον 23π.), στη νίκη 173-143 επί των Ντένβερ Νάγκετς (Ορλάντο Γούλριτζ 40π.-Μαχμούντ Αμπντούλ-Ραούφ 26π.)- αφού το εκπληκτικό 186-184 των Ντιτρόιτ Πίστονς (Αϊζάια Τόμας 47π.-Τζον Λονγκ 41π.) επί των Ντένβερ Νάγκετς (Κίκι Βάντεγουεϊ 51π.-Άλεξ Ίνγκλις 47π.), στις 13 Δεκεμβρίου 1983, χρειάστηκε 3 παρατάσεις! Ενώ το άθροισμα των 312π. μεταξύ Σέλτικς-Λέικερς καταρρίφθηκε σε 48λεπτο (χωρίς έξτρα χρόνο) άλλες 6 φορές μέχρι σήμερα. Μετά το ματς της 27ης Φεβρουαρίου 1959, οι Σπερς-Νάγκετς (161-153) σκόραραν 314 στις 7 Νοεμβρίου 1990, οι Ουόριορς-Νικς (169-147 στις 2 Μαρτίου 1962-στο ματς των 100π. του Τσάμπερλεϊν), Ρόγιαλς-Ρόκετς (165-151, στις 12 Μαρτίου 1970), Σανς-Νάγκετς (173-143, στις 3/11/90) σημείωσαν από 316π., οι Νάγκετς-Σπερς (163-155) πέτυχαν 318π. στις 11 Ιανουαρίου 1984 και οι Ουόριορς-Νάγκετς (162-158) σκόραραν 320π. στις 2 Νοεμβρίου 1990! Πρώτος σκόρερ των Σέλτικς, στον ιστορικό αγώνα του 1959, ήταν ο Τομ Χέινσον, που εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Ράσελ και ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες, με 43π.. Ενώ εκτός από τις 28 ασίστ του, ο Μπομπ Κούζι πρόσθεσε 31π., ο Σάρμαν σκόραρε 28 και ο Ράμσεϊ άλλους 20. Η Βοστόνη προηγήθηκε 40-30 στο 1ο δωδεκάλεπτο, όμως από εκείνο το σημείο κάθε ίχνος αμφιβολίας για τον νικητή χάθηκε… Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 83-64 στο ημίχρονο και παρότι ο κόουτς των (επίσης γρήγορων) Λέικερς, Τζον Κούντλα, ζήτησε από τους παίκτες του να ρίξουν τον ρυθμό στην επανάληψη, ο Στιβ Χάμιλτον, φόργουορντ/σέντερ των φιλοξενούμενων, παραδέχθηκε σε μία συνέντευξη μερικά χρόνια μετά ότι «κανείς δεν μάρκαρε κανέναν»… Και ο πρώην γκαρντ των Λέικερς, Ροντ Χάντλεϊ, ομολόγησε πως «εμείς βγήκαμε στο γήπεδο και τρέχαμε συνέχεια»! Η Μινεάπολις δεν κατάφερε ποτέ να περιορίσει το «δαιμονιώδες» τέμπο των Σέλτικς και ηττήθηκε με 173-139, καθώς το επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο ήταν 52-44!!! Κορυφαίος σκόρερ των Λέικερς ήταν ο τότε ρούκι, Έλτζιν Μπέιλορ, με 28π., ενώ τον ακολούθησαν οι Βερν Μίκελσεν (μοναδικός σύνδεσμος με την σπουδαία ομάδα των Λέικερς, με σταρ τον Τζορτζ Μάικαν) με 25π. και ο Χάντλεϊ με 21. Ο σταρ της Βοστόνης, Μπομπ Κούζι, ωστόσο, παρά το ρεκόρ των 28 ασίστ, δήλωσε αμέσως μετά το ματς ότι «θα προτιμούσα να είχα 15 σε ένα ματς που να έχει πραγματική σημασία». Οι τελικές πάσες του, πάντως, ήταν… 13 περισσότερες από αυτές όλης της ομάδας της Μινεάπολις (το ρεκόρ, βεβαίως, με 30 ασίστ σε ένα ματς, ανήκει πια -από τις 30/12/90 και το ματς Ορλάντο εναντίον Ντένβερ- στον άλλοτε γκαρντ των Μάτζικ αλλά και παίκτη και προπονητή του ΠΑΟΚ, Σκοτ Σκάιλς). Ο Κούζι, όμως, από εκείνο το ματς, διατηρεί μέχρι και σήμερα το ρεκόρ των ασίστ σε ένα ημίχρονο (19), ενώ είχε 12 σε ένα δωδεκάλεπτο, επίδοση που καταρρίφθηκε το 1984 με 14 τελικές πάσες σε μία περίοδο, από τον Τζον Λούκας. Η αναμέτρηση δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς οι Σέλτικς ήταν ήδη μπροστά με 5 νίκες διαφορά από τους Νικς στην Ανατολή και οι Λέικερς, παρότι είχαν αρνητικό ρεκόρ, είχαν πετύχει πριν την επίσκεψη στο «Garden» 6 νίκες σε 7 ματς (ο Μπέιλορ είχε πετύχει 55π. στη νίκη 116-96 στο Σινσινάτι, δύο βραδιές νωρίτερα) και με 33-39 προκρίθηκαν στα δυτικά πλέι-οφς. Εκεί όπου απέκλεισαν -απρόσμενα- κατά σειρά Πίστονς και Χοκς, φτάνοντας στους Τελικούς, στους οποίους «σκουπίστηκαν» με 0-4 από τους Σέλτικς… Ήταν το παρθενικό «sweep» στην ιστορία των Τελικών του ΝΒΑ, το 2ο δαχτυλίδι της Βοστόνης σε 3 σεζόν και το 1ο από τα 8 συνεχόμενα που κατέκτησε ως το 1966! Στο άκουσμα του -κατά τη γνώμη του ανεξήγητου- σκορ, ο τότε κομισάριος του ΝΒΑ, Μορίς Ποντόλοφ δήλωσε… «τρομοκρατημένος»(!), αλλά και απορημένος. Μάλιστα, δεν δίστασε να πει πως ήταν «κάτι απαράδεκτο», ενώ έδωσε και εντολή να ξεκινήσει επίσημη έρευνα, για την πιθανότητα αλλοίωσης πόντων, έπειτα από παράνομα στοιχήματα. «Δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς τι έγινε σε εκείνο το ματς», τόνισε ο Ελληνο-Αμερικανός Λου Τσιορόπουλος, ρολίστας της Βοστόνης και πρώτος Έλληνας που επιλέχθηκε στο ντραφτ, στον 7ο γύρο και το Νο60, το 1953. Ο Τσιορόπουλος, απόφοιτος του Κεντάκι (πρωταθλητής NCAA το 1951 και ΝΒΑ το 1957 και το 1959) ήταν τραυματίας και παρακολούθησε τον ιστορικό αγώνα από την εξέδρα, συμπληρώνοντας πως «ήταν ένας συνδυασμός τελειότητας στην επίθεση, αλλά και γελοιότητας και ανοησίας στην άμυνα»!!! Ενώ ο τότε παίκτης των Λέικερς, «Σλικ» Λέοναρντ, που σαν προπονητής των Πέισερς στο ΑΒΑ είδε την Ιντιάνα να πετυχαίνει 177π., σχεδόν 11 χρόνια αργότερα κόντρα στους Πίτσμπεργκ Πάιπερς, επισήμανε ότι «κανονικά θα λέγαμε πόσο εντυπωσιασμένοι ήμαστε που σκοράραμε 139π. μέσα στη Βοστόνη. Αλλά μετά καταλάβαμε πως δεχτήκαμε 173 και συνειδητοποιήσαμε πως δεν μαρκάραμε κανέναν αντίπαλο»… Στην διαχρονική «βεντέτα» τους με τους Λέικερς, οι οποίοι έχουν μείνει στην ιστορία (και) για το περίφημο «Showtime» της δεκαετίας του ’80, οι Σέλτικς δεν έλαβαν ποτέ όλα τα εύσημα για το δικό τους σόου από το 1958 ως το 1966. Ο κόουτς Άουερμπαχ είχε δημιουργήσει μία υπέρ-ομάδα που σκόραρε 116π. κατά μ.ο. τη σεζόν 1958-59, έχοντας 6 παίκτες (Σάρμαν, Κούζι, Ράσελ, Σαμ Τζόουνς, Χέινσον, Ράμσεϊ) με διψήφιο αριθμό πόντων! Απολαμβάνοντας κάθε στιγμή που παρακολουθούσε τους Σέλτικς του και κάπνιζε τα περίφημα πούρα του, ακόμη και κατά την διάρκεια αγώνων! Το ρεκόρ ΝΒΑ, πάντως, ανήκει ακόμη στο Ντένβερ, που είχε μ.ο. 126,5π. τη σεζόν 1981-82, αφού οι Νάγκετς μέτρησαν 136 διαδοχικούς αγώνες με +100π., από τις 21/1/81 ως τις 8/12/82!!! Οι Σέλτικς, πάντως, με την λεγόμενη τότε «pressure offense», που προέβλεπε το 1959 γρήγορη επίθεση ακόμη και έπειτα από καλάθι του αντιπάλου και συχνά περιελάμβανε κατοχή και σουτ δίχως ντρίμπλα(!), είχαν μ.ο. 112 σουτ σε κάθε ματς, τη στιγμή που οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (παραδοσιακά ομάδα υψηλού τέμπο) του 2011, είχαν 85,5 σουτ ανά παιχνίδι! [email protected]