Αντίο και από Ολυμπιακό (83-69) vid

Αντίο στο όνειρο και από τον Ολυμπιακό. Ο πρωταθλητής Ευρώπης έχασε εύκολα και δίκαια στην Μαδρίτη από την Ρεάλ Μαδρίτης με 83-69 και αποχαιρετά και τα σκήπτρα του. Αν και πάλεψε ως ένα σημείο δεν είχε ισορροπία αμυνας-επίθεσης και έτσι ηττήθηκε δίκαια και εύκολα αφού δεν απείλησε ποτέ ουσιαστικά την αντιπαλό του. Ο Ολυμπιακός πλήρωσε σήμερα το μεγάλο πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντς με την αλλαγή στα σκριν και τα μις ματς

που δημιουργήθηκαν και η Ρεάλ με 15 επιθετικά ριμπάουντς ειδικά στην 4η περίοδο καθάρισε το ματς και με τρομερό στο δεύτερο ημίχρονο τον Ρούντι Φερνάντεζ με καρφώματα φόλοου, ατομικές φάσεις και τρομερές άμυνες. Δικαίως η βασίλισα ειναι στο Μιλάνο αφού ο Ολυμπιακός έδειξε ότι ήθελε αλλά δεν μπορούσε και δεν μπόρεσε να και μείωσε στους 6-7π να αγχώσει καν τους ισπανούς

O Oλυμπιακός μπήκε καλά στην άμυνα αλλά είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση. Ο Σπανούλης έκανε 4 λάθη και 6 η ελληνικη ομάδα στο δεκάλεπτο και με τα 3τρ Λοζέσκι(2)-Σπαν έμεινε κοντά (9-9) αλλά χωρίς σκορ στην ρακέτα κόλλησε και εμεινε πίσω με 23-12 στο 11' με 12π του Γιουλ (και ένα 10-0 από 13-12) . Αν και η Ρεάλ πήρε διαφορές καλές , όλα σώθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου. Η Ρεάλ έχασε την ευκαιρία να πάει στους 15π και το 40-27 έγινε με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και τεχνική ποινή του Λάσο(Σπανούλης βολή και τρίποντο)έγινε μέσα σε ένα λεπτό 40-34 ημίχρονο και θα μπορούσε αν ευστοχούσε ο αρχηγός να πάει και στο σουτ!Και με τον Ρούντι στο μηδέν οπως και ο Ντάνστον όμως για τον Ολυμπιακό ενώ ο Σπανούλης είχε 3/10σ και 5 λάθη!

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε ο Σπανούλης αλλά ο Ρούντι με τρομερές φάσεις έφτασε στους 15π, ο Σλούκας δεν βοήθησε καθόλου όπως και ο Πρίντεζης και έτσι η Ρεάλ με 7 επιθετικά(15 σύνολο) στην 4η περίοδο δεν είχε κανένα πρόβλημα (εξαιρετικός και ο Ρέγες) και με περίπατο έφτασε στην τελική επικράτηση πρόκριση .

Δεκάλεπτα: 20-12,40-34 ,59-52,83-69
Τρίποντα :7/23-9/24