Ανεβαίνουν οι Λέικερς...σαρωτικοί οι Χιτ (vid's)

Στην τρίτη τους διαδοχική νίκη έφτασαν οι Λέικερς, οι οποίοι στο«Staples Center» σκόρπισαν τους Σανς, με 97-77, φτάνοντας στις 8 νίκες στο πρωτάθλημα. Η αναμέτρηση δεν χωράει ιδιαίτερη κριτική, με τους Λέικερς να προηγούνται με 40-16 στο 21', φτάνοντας την διαφορά και στο +38 (74-36 στο 32) με τους «Ήλιους» να πραγματοποιούν αρνητικό ρεκόρ ομάδας με 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 19,6% εντός παιδιάς. Εξαιρετικός ήταν ο Λου Ουίλιαμς για τους γηπεδούχους με 30 πόντους και 6/7 τρίποντα, με τον Λάρι Νανς Τζούνιορ να προσθέτει 15 πόντους (7/10 σουτ) μαζεύοντας

και 14 ριμπάουντ. Για τους απογοητευτικούς Σανς, σταθερά καλός, αλλά και πολύ μόνος ήταν ο Μπράντον Νάιτ με 25 πόντους (10/25 σουτ), μοιράζοντας και 9 ασίστ.

Συνέχισαν την ανοδική τους πορεία οι Χιτ, οι οποίοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στους αποδεκατισμένους Ουίζαρντς, των οποίων επικράτησαν στο «Verizon Center» του Ουάσινγκτον με 97-75. Εξαιρετικός ήταν ο Κρις Μπος με 23 πόντους (8/15 σουτ), έχοντας 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Γκόραν Ντράγκιτς να σκοράρει 18 πόντους. Κυρίαρχος στους αιθέρες ήταν ο Χασάν Ουάιτσαιντ με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 μπλοκ. Για τους πρωτευουσιάνους, οι οποίοι είχαν 4/29 τρίποντα (13,8 %) και μόλις 7 πόντους στην δεύτερη περίοδο, ο Τζον Ουόλ σκόραρε 14 πόντους (6/21 σουτ), με τον Μάρτσιν Γκόρτατ να κάνει double double με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.