Άνετη νίκη γοήτρου για Μακάμπι!

Μία σχετικά εύκολη νίκη γοήτρου πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο στο Ισραήλ με 92-82 και έδωσε χαρά στον (φέτος) πικραμένο κόσμο της. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκαν ποτέ από την ομάδα του Γιαν Ρέπεσα. Πλέον η Μακάμπι έχει 9-16 ρεκόρ, ενώ η Μιλάνο 7-18.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σίλεϊ με 15 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από τους Ιταλούς διασώθηκε ο Σάντερς με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Μόνο μία ομάδα στο παρκέ

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν χαλαρές

όπως είναι λογικό χάρη στον αδιάφορο χαρακτήρα του ματς. Στο πρώτο πεντάλεπτο όλα ήταν ισορροπημένα με το σκορ στο 12-12, όμως αργότερα οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στην επίθεση και με καλή κυκλοφορία της μπάλας πήραν προβάδισμα με 26-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου επιθετικό με τους γηπεδούχους να είναι πάντα ένα βήμα πιο γρήγοροι στην επίθεση και χάρη σε αυτό αύξησαν το προβάδισμα τους σε 40-29 στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να είναι πολύ κοντά στην νίκη με την διαφορά στο +16 (51-35)

«Καθάρισε» εύκολα η Μακάμπι

Το δεύτερο μέρος του ματς ήταν ακόμα πιο χαλαρό με τους Ιταλούς να θέλουν αλλά να μην μπορούν να μειώσουν το σκορ και να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης. Η Μακάμπι διαχειριζόταν σωστά το μεγάλο προβάδισμα της, το οποίο είτε μεγάλωνε είτε μειωνόταν έστω και λίγο. 4 περίπου λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου το 64-49 αντιπροσώπευε ξεκάθαρα την εικόνα του αγώνα, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 70-61. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να «καθαρίσουν» το ματς κάτι που κατάφεραν σχετικά νωρίς, αφού 5 λεπτά πριν το τέλος το +15 (78-63) δεν άφηνε πολλές ελπίδες στην ομάδα του Γιαν Ρέπεσα. Τελικό σκορ 92-82 με την Μακάμπι να παίρνει μία νίκη γοήτρου καθώς έχει ουσιαστικά αποκλειστέι όπως και η Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-35, 70-61, 92-82

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ραντ 17(2), Σίλεϊ 15(1), Σίμπσον 11, Σμιθ 5(1), Λέβι, Μέκελ 7, Πνίνι 5(1), Σέγκεφ 2, Οχαγιόν 7(2), Λάντενσμπεργκ 7(1), Αλεξάντερ, Άιβερσον 16

Αρμάνι Μιλάνο: ΜακΝίλ 8, Φοντέκιο , Χίκμαν 8, Ραντούλιτσα 7, Μάτσβαν 12(2), Πάσκολο 2, Τσιντσιαρίνι 10, Σάντερς 19(4), Αμπάς 13(3), Τσερέλα 3(1)