Άμυνα από άλλο πλανήτη για τους Θάντερ (vid's)

Σε μια πολύ δύσκολη νίκη έφτασαν οι Θάντερ ο οποίοι έφτασαν σε μια μεγάλη ανατροπή και επικράτησαν μέσα στο Χιούστον με 104-92. Η αλήθεια για την Οκλαχόμα είναι ότι η απουσία του Ράσελ Ουέστμπρουκ τους έχει αποσυντονίσει καθώς παρά τις εκπληκτικές εμφανίσεις του Κέβιν Ντουράντ (σκοράρει συνεχώς και σταθερά πάνω από 30 πόντους) χρειάζονται και άλλοι παράγοντες για να κερδίζεις τα παιχνίδια. Έτσι, στο παιχνίδι με τους Ρόκετς οι Θάντερ αποφάσισαν να παίξουν άμυνα όταν αποσύρθηκαν στο ημίχρονο έχοντας δεχθεί 73 πόντους (73-59) και 41 πόντους στο

δεύτερο δωδεκάλεπτο. Και όχι μόνο έπαιξαν...αλλά δέχθηκαν σε 24 αγωνιστικά λεπτά μόλις 19 πόντους (0/14 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο), σκοράροντας 44 πόντους και φτάνοντας σε μια άνετη στο φινάλε νίκη. Μάλιστα το χάσμα των 54 πόντων διαφοράς που...κατάφερε το Χιούστον ανάμεσα στα δυο ημίχρονο (73 έναντι 19 πόντων) είναι το μεγαλύτερο στην ιστορία του ΝΒΑ, και σίγουρα αυτό πιστώνεται στην φοβερή αμυντική επίδοση των Θάντερ. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν και πάλι ο Κέβιν Ντουράντ με 36 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Ρέτζι Τζάκσον να προσθέτει 23 πόντους με 4 ασίστ, και τον αδιαπέραστο Σέρζ Ιμπάκα να κυριαρχεί στους αιθέρες με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 κοψίματα. Για του Χιούστον, που από το ζενίθ της επιθετικής του παραγωγής....έφτασε το ναδίρ μέσα σε ένα παιχνίδι ο Τζέιμς Χάρντεν και Τέρενς Τζόουνς είχαν από 16 πόντους.

Στην Ινδιανάπολις η πρωτοπόρος ομάδα του ΝΒΑ, Ιντιάνα Πέισερς δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί με άνεση της Νέας Υόρκης με 117-89 και να φτάσει στην 31η της νίκη μέσα στη χρονιά (έχει ρεκόρ 31-7). Ρεκόρ καριέρας πραγματοποίησε για τους Πέισερς ο Λανς Στέφενσον με 28 πόντους (10/17 σουτ), ενώ 25 πόντους είχε ο Πολ Τζόρτζ. Για τους Νικς, 28 πόντους είχε ο Καρμέλο Άντονι, ενώ εκτός από την ήττα είδαν και τους Κένιον Μάρτιν και Αμάρε Στουνταμαϊρ να αποχωρούν από το παρκέ έχοντας ως προίκα τον ίδιο τραυματισμό...δηλαδή διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο.

Τα αποτελέσματα:

Χιούστον - Οκλαχόμα 92-104Ιντιάνα - Νέα Υόρκη 117-89Μπρούκλιν - Ατλάντα 127-110 NBA ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 2013-2014