Άφαντοι οι...Έλληνες! (vid's)

Στην δεύτερη τους νίκη έφτασαν οι Μπακς οι οποίοι επικράτησαν των Κλίβελαντ Καβαλιέρς με 109-104...αλλά χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, τον οποίο ο Μάικ Μπράουν περιόρισε σε ρόλο θεατή. Στο αγωνιστικό σκέλος ο O.J Μάγιο έκανε φοβερή εμφάνιση με 28 πόντους (6/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 33 λεπτά) ενώ ακολούθησε ο Γκάρι Νιλ με 23 πόντους ( 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 1 λάθος σε 31 λεπτά). Για τους Καβς ο Κίρι Ίρβινγκ είχε 29 πόντους, ο οποίος παραλίγο να δώσει τη νίκη στην ομάδα του όταν με δικό

του καλάθι την έβαλε μπροστά με 103-104, αλλά στάθηκε μοιραίος στο 105-104 καθώς στην προσπάθεια του να σκοράρει η μπάλα χτύπησε στα πόδια του και βγήκε εκτός παρκέ.

Απογοητευτικοί ήταν οι Γκρίζλις των Κώστα Κουφού και Νικ Καλάθη καθώς ηττήθηκαν στην έδρα τους από τους Πέλικανς με 99-84. Ο Κουφός είχε 6 πόντους σε 18 λεπτά (2/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο) ενώ ο Νίκ Καλάθης χρησιμοποιήθηκε για 10 λεπτά, και όταν το παιχνίδι είχε κριθεί, όπου πέτυχε 2 πόντους (1/3 δίποντα και 2 ασίστ). Για τους νικητές που έφτασαν στη δεύτερη τους νίκη ξεχώρισαν οι Έρικ Γκόρντον (19 π.) και Άντονι Ντέιβις (18 π. και 9 ριμπ.).

Επιτέλους νίκη φωνάζουν οι Σέλτικς καθώς έφτασαν στην πρώτη τους επιτυχία σε 5 παιχνίδια με «θύμα» τους την Γιούτα η οποία μαζί με το Ντένβερ έμειναν οι μοναδικές ομάδες χωρίς νίκη στην regular season. Οι «Κέλτες« με ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο (27-8) επικράτησαν με 97-87 και είδαν τον Μπράντον Μπας να έχει 20 πόντους όντας ο άνθρωπος του αγώνα καθώς σημείωσε 9 από τους 13 πόντους της Βοστόνης στην 4η περίοδο όταν οι Τζαζ προσπάθησαν να «κλέψουν» το παιχνίδι.

Πυροτέχνημα ήταν και πάει;...κάπως έτσι θα πρέπει να σκέφτονται οι Σίξερς καθώς ηττήθηκαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην έδρα τους, αυτή την φορά από την Ουάσινγκτον η οποία έσπασε το ρόδι στη σεζόν. Πληγή για μια ακόμη φορά για την Φιλαδέλφεια η περιφερειακή άμυνα καθώς μετά τους Ουόριορς το καλάθι του βομβάρδισαν από την γραμμή των 7.25 και οι Ουίζαρντς οι οποίοι είχαν 18/33 τρίποντα, με τον Τζον Γουόλ να έχει 24 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Αφεντικό της Ανατολής είναι πλέον η Ιντιάνα η οποία επικράτησε σε ένα κλειστό και συναρπαστικό παιχνίδι των Μπούλς με 97-80, με την τελική διαφορά να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Έτσι οι Πέισερς έφτασαν στο 5-0, το καλύτερο τους ρεκόρ εδώ και 42 χρόνια. Τα πάντα κρίθηκαν όταν οι γηπεδούχοι βγάζοντας ενέργεια κυρίως στην άμυνα μετέτρεψαν τον 65-67 του 40' σε 85-73 στο 44', καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Οδηγός ήταν ο Πολ Τζόρτζ με 21 πόντους, ενώ ακολούθησε με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ ο Ντέιβιντ Ουέστ, με τους Λουίς Σκόλα (12 π.) και Ρόι Χίμπερτ (8 π. και 10 ριμπ.) να συμπληρώνουν αρμονικά. Για τους «ταύρους» 17 πόντους είχε ο Ντέρεκ Ρόουζ.

Εύκολη νίκη πήραν οι Θάντερ με αντίπαλο το Ντάλας με 107-93 με την δυάδα Ντουράντ και Ουέστμπρουκ να έχουν 45 πόντους, ενώ αγχωτική νίκη πήραν και οι Σπερς οι οποίοι με 4 συνεχόμενους του Τόνι Πάρκερ στο τέλος μετέτρεψαν το 95-96, σε 99-96 απέναντι στο σκληροτράχηλο Φοίνιξ.

Στο Ορλάντο, σε απόλυτο πρωταγωνιστή εξελίχθηκε ο Μαυροβούνιος Νικόλα Βούτσεβιτς (30 πόντους και 21 ριμπάουντ) ο οποίος οδήγησε στη νίκη την ομάδα του απέναντι στους Κλίπερς με 98-90. Στην κορυφή της Pacific πέρασαν οι εντυπωσιακοί Γκόλντεν Στέιτ οι οποίοι με ένα «καυτό» Κλέι Τόμπσον (30 πόντους με 5/12 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 2/2 βολές σε 37 λεπτά συμμετοχής) επικράτησε 106-93 μέσα στην φωλιά των «λύκων» της Μινεσότα.

Τέλος, σε μια ακόμη νίκη έφτασε η Σάρλοτ η οποία επικράτησε του Τορόντο με 92-90 με τον Μπιγόμπο να χαρίζει ένα μεγαλοπρεπέστατο στοπ στον Ντε Ροζάν στα 27'' (90-88) και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα:

Οκλαχόμα - Ντάλας 107-93Σαν Αντόνιο - Φοίνιξ 99-96Μέμφις - Νέα Ορλεάνη 84-99Μιλγουόκι - Κλίβερλαντ 109-104Μινεσότα - Γκόλντεν Στέιτ 93-106Βοστόνη - Γιούτα 97-87Σάρλοτ - Τορόντο 92-90Ιντιάνα - Σικάγο 97-80Ορλάντο - Λος Άντζελες Κλίπερς 98-90Φιλαδέλφεια - Ουάσινγκτον 102-116