Α2: «Μαγκιά» Ηρακλή και Φιλίππου, κερδισμένος ο Εθνικός!

Το «ορεκτικό» της 14ης αγωνιστικής της Α2, πριν το «κυρίως πιάτο» του αυριανού (24/1) σπουδαίου αγώνα μεταξύ Φάρου Κερατσινίου και Κύμης, αποτέλεσε το καλύτερο «πρόγευμα» για το επερχόμενο ντέρμπι κορυφής, με αποτελέσματα που διαφοροποιούν και πάλι πολλά δεδομένα στην κατάσταση του βαθμολογικού πίνακα.

Το μεγάλο «σοκ» της αγωνιστικής προκάλεσε στην Πάτρα ο Ηρακλής, ο οποίος κέρδισε με 82-80 τον Προμηθέα και δηλώνει δυναμικά το «παρών» στη «μάχη» αποφυγής

του υποβιβασμού. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, αφού έκαναν την απαραίτητη υπομονή βλέποντας τους αντιπάλους τους να είναι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μπροστά στορ και χωρίς να τους αφήνουν ωστόσο να πάρουν διαφορά άνω των οκτώ πόντων (54-46 στο 25'), στα μέσα της τελευταίας περιόδου «χτύπησαν» και προηγήθηκαν με 68-69 στο 35ο λεπτό. Στο υπόλοιπο διάστημα, διεξήχθη μεταξύ των δύο πλευρών μία επική «μάχη», στην οποία μέτρησε το όνομα του «Γηραιού» και η υπενθύμιση από τη μεριά των παικτών του, για το «βάρος» της φανέλας που φορούν, με τον Δημήτρη Δέσπο αρχικά να κυριαρχεί στο «ζωγραφιστό» και τους Αποστολίδη, Χείλαρη να είναι ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, αφού πρώτα η ομάδα τους είχε προηγηθεί με 78-79 στα 7" πριν το τέλος.

Εξίσου μεγάλο αποτέλεσμα πήρε ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος υπέταξε με 71-68 στην παράταση το Ψυχικό. Οι γηπεδούχοι πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν επιβάλλοντας ένα πολύ χαμηλό τέμπο που τους έδωσε τη δυνατότητα με την «εξολοθευτική» τους άμυνα να βρεθούν μπροστά με 31-24 στην ανάπαυλα. Οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα αντέδρασαν και, επιδεικνύοντας σημαντικά «ψήγματα» της ποιότητάς τους, έφεραν το ματς σε ισορροπία, με αποτέλεσμα να πάει ο αγώνας στο έξτρα πεντάλεπτο (59-59). Εκεί, το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα είχε αξιοσημείωτη επιθετική συγκομιδή 13 πόντων, αν κρίνουμε από τις επιδόσεις των προηγούμενων 40 λεπτών και πήραν την νίκη.

Μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής ήταν ο Εθνικός, ο οποίος επικράτησε με 83-77 του Πανερυθραϊκού και βρίσκεται πλέον μόνος στην τρίτη θέση, ακολουθώντας κατά πόδας τους δύο προπορευόμενους της βαθμολογίας, Φάρο και Κύμη. Η ομάδα από τον Πειραιά, είχε σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του παιχνιδιού το προβάδισμα, με την ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή ωστόσο, να έχει γίνει «στενός κορσές» για 35 λεπτά και να απειλεί με «έμφραγμα» τον αντίπαλό της (69-68). Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα πάτησαν το «γκάζι» σε εκείνο το σημείο και με τρίποντο του Μάντζαρη στο ένα λεπτό πριν το φινάλε, διαμορφώθηκε το 80-74 υπέρ τους, εξέλιξη που ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους, καθώς δεν είχαν πρόβλημα να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα.

Υψίστης σημασίας νίκη πήρε το Παγκράτι, το οποίο υπέταξε στο Κλειστό του Μετς με 86-81 τη Λιβαδειά. Το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου, είχε σταθερά τα ηνία του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας σε σημείο να «εκτοξεύσει» τη διαφορά ακόμη και σε διψήφια επίπεδα, ενώ την ίδια ώρα η εκπληκτική άμυνά του είχε περιορίσει τον Γκαγκαλούδη στους τρεις πόντους, προεξάρχοντος του νεαρού Δενδρινού που στα 10 λεπτά όπου αγωνίστηκε, σκόραρε και το πρώτου καλάθι στην Α2. Στο δεύτερο μέρος, οι Βοιωτοί αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στις αρχές της τρίτης περιόδου (34-35), αλλά τότε «αφυπνίστηκε» ο Κυριακόπουλος, ο οποίος ηγήθηκε εκτελεστικά του Παγκρατίου για να φτάσει η απόσταση εκ νέου στο +10 (66-56 στο 32'). Με σερί 0-11, η Λιβαδειά έδειξε ότι είχε ξανά τις απαντήσεις, προηγούμενη με 66-67 στο 35ο λεπτό και με 71-72 στο 37ο λεπτό, χάρη σε τρίποντο του Ντακούλια. Το καλάθι του Κουτρούκια έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν αποφασιστικό «βήμα» με το τρίποντο του Αντωνάκη από την κορυφή (76-71). Ο Γκαγκαλούδης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και, σκοράροντας το μοναδικό του σημερινό τρίποντο, διαμόρφωσε το 81-79 στα 59" πριν την εκπνοή με την ευστοχία κατά το ήμισυ του Κυριακόπουλου από τη γραμμή των βολών να του δίνει νέα ευκαιρία. Εκεί, όμως, βρήκε στον «τοίχο» που λεγόταν Δενδρινός και μετά το τάιμ-άουτ του Καλαμπάκου, ο Φακοπουλίδης με προσωπική ενέργεια έκρινε ουσιαστικά την νίκη υπέρ της ομάδας του, «γράφοντας» το 84-79 στα 16". Βούλγαρης και Κυριακόπουλος, απλώς διαμόρφωσαν με βολές το τελικό σκορ.

Μόλις για ένα ημίχρονο κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικό στη Λευκάδα το Περιστέρι, με τη Δόξα να κάμπτει την αντίστασή του με 74-67. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού, μετά το 37-34 του πρώτου εικοσαλέπτου, μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη να «καθαρίσουν» με την υπόθεση νίκης και, πραγματοποιώντας ιδανική τρίτη περίοδο στις δύο πλευρές του παρκέ, πέτυχαν επιμέρους σκορ 21-12 και έφτασαν το σκορ σε επίπεδα διψήφιας διαφοράς (58-46). Το συγκρότημα του Νίκου Καραγιάννη δεν τα παράτησε και μετά το 70-56 του 36ου λεπτού, επιχείρησε την ολική επαναφορά, αλλά ήταν ήδη αργά, αν και οι γηπεδούχοι έμοιαζαν πιο νευρικοί προς το φινάλε.

«Υπερηχητικός» ήταν ο Δούκας, ο οποίος «σκόρπισε» με 97-74 το Πευκοχώρι. Σε ένα ματς που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη είχαν βάλει τα «θεμέλια» από το 32-16 του πρώτου δεκαλέπτου και, σκοράροντας ακατάπαυστα, έφτασαν στο να πετύχουν 63 πόντους στο ημίχρονο, επίδοση που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν από κοντά οι φιλοξενούμενοι. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Αμαρουσίου χαλάρωσε σε σύγκριση με αυτά που είχε πετύχει νωρίτερα, διατηρώντας βέβαια τη διαφορά σε διαστάσεις θριάμβου και σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.

86-81

Φάρος Κερατσινίου – ΓΣ Κύμης (24/1, 17:00)

0-0 (‘)

Ρεπό: Μαχητές Δόξας Πευκών

Τα φύλλα αγώνα:

ΔΟΥΚΑΣ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 97-74
Διαιτητές: Διαμαντής-Κατραχούρας-Καρακάσης
Δεκάλεπτα: 32-16, 63-27, 78-50, 97-74
Δούκας (Συμεωνίδης): Καρράς, Καυκής 18 (1), Μιχάλογλου 3 (1), Κυρίτσης 11(1), Σπυρόπουλος 13 (1), Καραμπάτσος 11 (3), Περδικάρης 8, Παύλος 15 (1), Μαστόρος, Μολφέτας 6 (1), Μιλεντίγεβιτς 12 (2)
Πευκοχώρι (Καραμανλής-Ντολόπουλος): Αμπατζίδης 3 (1), Μάρτζος 9 (2), Τέρπος 1, Αράπης 8 (2), Νίκολιτς 14 (3), Θεοδωράκος 9 (1), Νησιώτης 8, Ζωτός 3, Κιγμέτογλου 12 (2), Συμεωνίδης 7

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΛΙΒΑΔΕΙΑ 86-81
Διαιτητές: Παγώνης-Μαλαμάς-Πιτσίλκας Β
Δεκάλεπτα: 21-21, 34-31, 63-52, 86-81
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 15 (3), Παναγιωταράς 2, Παπαδιονυσίου 8 (1), Φακοπουλίδης 6, Μοτσενίγος 16 (4), Αντωνάκης 15 (1), Λεκάκης, Κουτρούλιας 10 (1), Σαχπατζίδης 10, Μήτσιαλος, Περσίδης 2, Δενδρινός 2
Λιβαδειά (Μάγειρας): Ντακούλιας 8 (1), Βουκαντίνοφ 18, Βούλγαρης 2, Χάλαρης 12 (2), Γκαγκαλούδης 18 (1), Μαχαίρας 7, Σταύρου, Καλαμπάκας 16 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ 80-82Δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 64-62, 80-82Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Τσαρούχα, ΚάρδαρηςΠρομηθέας Πατρών (Γιατράς): Δάνας, Νοέας, Κουμπούρας 9, Γιαννικόπουλος 5 (1), Κυρίλλης, Πέττας 20 (2), Γερομιχαλός 12, Μαναβόπουλος 4 Σκουφής, Τσάμης 10 (1), Αλίχοτζιτς 15, Πάνος 5.Ηρακλής (Αλεξανδρής): Σταματογιάννης 1, Μουρατίδης, Γ. Αποστολίδης 11 (1), Χείλαρης 12, Γκιουλέκας 11 (3), Καραγκιολίδης, Κοθράς 13( 1), Α. Αποστολίδης 3 (1), Μπένας 10, Δέσπος 22 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 83-77Δεκάλεπτα: 20-21, 41-37, 59-54, 83-77Διαιτητές: Καλδύρης, Σκούτας, ΘεοδωρόπουλοςΕθνικός (Λιόγας): Μάντζαρης 8 (2), Τζόλος 6, Τότσιος 18, Βασιλόπουλος 7 Βουγιούκας 11, Ράπτης 5, Γκιζόγιαννης 22 (1), Λάτοβιτς 6, Ψυλέας.Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 4, Μπάρδας 2, Καλλιανιώτης 14 (4), Πρίτσος, Γεωργοπαδάκος 7 (1), Προδρόμου 13, Γιαουρτόγλου 20 (3), Σολωμός 3, Αντωνίου 3 (1), Γκαϊτάσοφ 11 (1). ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 74-67Δεκάλεπτα: 17-14, 37-34, 58-46, 74-67Διαιτητές: Ταρενίδης, Τσιαπλής, ΘεοδώρουΔόξα Λευκάδας (Τακιανός): Τραϊανός, Κούτρας 3 (1), Καρύδας 9 (1), Πετρόπουλος, Χρυσόπουλος 10 (1), Μανούσος 13, Κανονίδης 5, Κέντζο 6, Ιωάννου 6 (1), Τσαλδάρης 22 (3)Περιστέρι (Καραγιάννης): Γοργόνης, Παπαδιονυσίου 5 (1), Τσιότρας 5, Πολυτάρχου 4, Σκουλίδας 18 (5), Ψαρόπουλος 2, Κατιάκος 20 (1), Γκίλχριστ 13 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΨΥΧΙΚΟ 71-68 (59-59 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 10-12, 31-24, 43-42, 59-59, 71-68 (παρ.)
Διαιτητές: Μπήτης-Δεσλής-Δεληγιαννίδης
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόζιος 13 (1), Δεληγεώργης 4, Ότοβιτς 18, Ναούμης 14 (2), Κασαμπαλής 17, Σαμαράς, Τριχόπουλος 3 (1), Οικονομόπουλος 2
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Αχής Ντ., Μοσχοβίτης 5 (1), Παπανικολάου 15 (2), Δημάκος 10, Αχής Π. 5 (1), Αγγελακόπουλος 13, Στέβοβιτς 8 (2), Μελισσαράτος 10, Τσιώκος 2, Πάνου

15. Πευκοχώρι 15 (2-11)

(*) Παίζουν αύριο (24/1) στο Κλειστό «Π. Νικολαΐδης».

(**) Έχει έναν αγώνα παραπάνω, θα πραγματοποιήσει το ρεπό του την επόμενη αγωνιστική (15η), τελευταία του πρώτου γύρου.