VTB: Περίπατος για Χίμκι, ιστορικό ρεκόρ για Άβτοντορ!

Εύκολο έργο είχε κόντρα στην Τσμόκι Μινσκ η Χίμκι, η οποία επικράτησε με το εμφατικό 100-72, όπως επίσης και η Άβτοντορ, η οποία με τους 135(!) πόντους που πέτυχε κόντρα στους Μπάισονς (86-135) σημείωσε την μεγαλύτερη επιθετική συγκομιδή στην ιστορία της VTB League.

Στο παιχνίδι της Χίμκι, η ρωσική ομάδα δυσκολεύθηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο κι έτσι έφτασε σε μια ακόμη άνετη νίκη για τη VTB League.Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ράις με 21 πόντους, ενώ ο Γκρέι με 18 ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων.

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα της Άβτοντορ, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +22 (16-38) ήδη από την πρώτη περίοδο, "καθαρίζοντας" από νωρίς την υπόθεση νίκη, η οποία ήταν η έκτη διαδοχική τους στη λίγκα.

Το πρόγραμμα της ημέρας για την VTB: Μπάισονς-Άβτοντορ 86-135Νίμπουρκ-Ζενίτ 81-102Χίμκι-Τσμόκι 100-72Νίζνι-ΡίγαΛοκομοτίβ-ΕνισέιΒίτα-Αστάνα