VTB: Δια πυρός και σιδήρου Ούνικς και Χίμκι

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Ούνικς Καζάν από την έδρα της Ενισέι (87-83) για την VTB League.

Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος (37-54, 20'), όμως στην επανάληψη η Ενισέι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, πλησιάζοντας την ανατροπή. Ωστόσο, οι παίκτες της Ούνικς ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και κατάφεραν να πάρουν την 24η νίκη τους σε 28 αγώνες.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ουίλιαμς με 27 πόντους (10 ριπμ.) ενώ double-double

έκανε ο Κόλομ (16π., 11ασ.). Σε ό,τι αφορά τον Κώστα Καϊμακόγλου, ο Έλληνας φόργουορντ είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Με νίκη συνέχισε την πορεία της στη VTB League και η Χίμκι, επικρατώντας εξίσου δύσκολοα επί της Νίμπουρκ με 94-90 εκτός έδρας. Ο Ταϊρίς Ράις έκανε "όργια" (31π., 8 ασίστ), όπως και ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος τελείωσε το ματς με double-double (25π., 10 ασίστ). Χρούμπαν και Βον ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.