VTB League: Δεν μπόρεσε την ανατροπή η Αστάνα

Το κακό της ξεκίνημα πλήρωσε η Αστάνα των Ηλία Παπαθεοδώρου, Δημήτρη Κατσίβελη και Λεωνίδα Κασελάκη , που ηττήθηκε εντός έδρας με 78-72 από την Καλέφ για την VTB League.

Στα πρώτα δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-13, αναγκάζοντας την Αστάνα να κυνηγάει το σκορ, αλλά να μην φτάνει στην ανατροπή. Πρωταγωνιστής της Καλέφ ήταν ο Ρέιν Βέιντερμαν με 24 πόντους. Για τους ηττημένους, οι Ίαν Μίλερ και Ρόμπερτ Λόουρι είχαν από 21 πόντους. Όσο για τους πενταδάτους

Έλληνες άσους, ο Δημήτρης Κατσίβελης ήταν άποντος με 0/7 σουτ, αλλά και 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 35 λεπτά συμμετοχής ενώ ο Λεωνίδας Κασελάκης έβαλε 2 πόντους με 1/6 σουτ και πρόσθεσε 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μετά το ματς δήλωσε: «Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα το παιχνίδι, ειδικά στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε το μομέντουμ, παίξαμε επιθετικά και με ενέργεια, αλλά μας πρόδωσαν τα σουτ στις κρίσιμες στιγμές. Γι’ αυτό χάσαμε».