#Rio2016: Με κυριαρχία στον...αέρα στο 3-0 η Λιθουανία

Στην τρίτη της νίκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο έφτασε η Λιθουανία, η οποία επικράτησε της Αργεντινής με 81-73, έχοντας σε σπουδαίο βράδυ τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (23 π., 9/13 σουτ, 5 ριμπ.) και κυριαρχώντας με εντυπωσιακό τρόπο των Λατίνων και στον τομέα των ριμπάουντ (51-29)!!!

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κύλησε με ισορροπία, με τον Βαλαντσιούνας με 2 βολές να δίνει ισχνό προβάδισμα στην Λιθουανία (16-15), με τον

Κουζμίνσκας να φέρνει την ομάδα του στο +7 (25-18) στο 13', για να καταφέρουν οι «γκαούτσος» με λει απ του Νοτσιόνι να κλείσουν το ημίχρονο στο -3 (30-27).

Στην 3η περίοδο το παιχνίδι κυλούσε στον ίδιο ρυθμό ως το 25', με τον Νοτσιόνι να διαμορφώνει το 40-42, με την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας να τρέχει ένα επιμέρους σερί 17-5, ανεβάζοντας την διαφορά στο +10 (57-47) υπέρ της, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 57-49. Στην τέταρτη περίοδο η Αργεντινή κατάφερε να μειώσει σε 74-71 στο 1'17'', με τον Σεϊμπούτις με γκολ-φάουλ στην επόμενη φάση να κλειδώνει τη νίκη για την Λιθουανία.

Για τους νικητές ο Κουζμίνσκας είχε 23 πόντους, με τον Καλνιέτις να έχει 17 πόντους με 7 ασίστ. Για την Αργεντινή ο Τζινόμπιλι σκόραρε 22 πόντους, με τον Νοτσιόνι να έχει 14 πόντους (0/5 τριπ., 7 ριμπ.) και τον Σκόλα 12 πόντους (7 ριμπ., 4 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 30-27, 57-49, 81-73

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Καλνιέτις 17 (2/6 τριπ., 5 ριμπ., 7 ασίστ), Γιουσκεβίτσιους, Ματσιούλις 10 (2/6 τριπ., 6 ριμπ.), Σεϊμπούτις 9, Σαμπόνις 7 (6 ριμπ.), Καβαλιάουσκας, Γιανκούνας 2 (6 ριμπ.), Βαλαντσιούνας 6 (10 ριμπ.), Κουζμίνσκας 23 (2/3 τριπ., 5 ριμπ.), Γκριγκόνις 7 (1), Καρινιάουσκας.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Σκόλα 12 (1/3 τριπ., 7 ριμπ.), Τζινόμπιλι 22 (2), Καμπάτζο 10 (2), Λαπροβίτολα 3, Ντελφίνο 10 (2), Ντέλια, Νοτσιόνι 14 (7 ριμπ.), Μαϊνόλντι, Γκαρίνο, Ακούνα 2.