#FIBAOQT: Προκρίθηκε ο Καναδάς στο ντέρμπι με τη Νέα Ζηλανδία (pics+vid)

Ο Καναδάς προκρίθηκε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Μανίλα μετά την νίκη του με 78-72 επί της Νέας Ζηλανδίας σε ένα εξαιρετικό και πολύ ενδιαφέρον ματς. Και πλέον περιμένει τον αντίπαλο του στον αυριανό (10/7) τελικό από το ζευγάρι Γαλλία-Τουρκία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικές στο επιθετικό κομμάτι και να δείχνουν ότι δεν έχουν καθόλου άγχος παρά τη μεγάλη σημασία του παιχνιδιού. Με τους Ζόζεφ και Ουέμπστερ από κάθε ομάδα να ξεχωρίζουν, το δεκάλπετο έκλεισε στο 23-25 υπέρ της Νέας Ζηλανδίας. Στη δεύτερη περίοδο

του ματς το καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, απλά η μεγάλη ευστοχία των δύο ομάδων σταμάτησε να υπάρχει και οι άμυνες έσφιξαν. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 42-42 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου σαν να εμφανίστηκαν δύο διαφορετικές ομάδες στο παρκέ, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και οι στο επιθετικό κομμάτι είχαν και οι δύο αντίπαλοι προβλήματα. Οι Καναδοί κατάφεραν να πάρουν ένα σοβαρό προβάδισμα με 58-51 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου χάρη στον Ζόζεφ, αλλά ένα τρίποντο του Ουέμπστερ μείωσε το σκορ σε 58-54 και έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό από άποψη ανατροπών και εναλλαγών στο στο προβάδισμα με το αουτσάιντερ τους Νεοζηλανδούς να αντέχουν. Ενώ απέμεναν 4:35 για τη λήξη και ο Κάναδάς ήταν μπροστά στο σκορ με 69-66 οι παίκτες της Νές Ζηλανδίας ισοφάρισαν σε 69-69 και το θρίλερ συνεχίστηκε. Στη συνέχεια οι Καναδοί με όπλο την την άμυνα έτρεξαν ένα μικρό σερί 5-1 χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα και πήραν μεγάλο προβάδισμα με το σκορ στο 74-71 και 1:30 για τη λήξη. Στα 20 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Ετζίμ με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά στο +6 (77-71) και ουσιαστικά έδωσε την πρόκριση στον τελικό στην ομάδα του. Τελικό σκορ 78-72 και οι Κανδοί αν και δύσκολα προκρίθηκαν στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών που πάντως προβλημάτισαν με την εμφάνιση τους, ήταν ο Ζόζεφ με 20 πόντους (8/19 σουτ), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ετζίμ με 13 πόντους (5/9 σουτ), και 8 ριμπάουντ και ο Τρίσταν Τόμπσον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους (4/5 σιπ.) και 10 ριμπάουντ. Επίσης το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού Κεμ Μπιρτς είχε 6 πόντους (2/2 διπ.) και 5 ριμπάουντ σε 10΄συμμετοχής. Από την πλευρά των εξαιρετικών Νεοζηλανδών ξεχώρισαν οι Ουέμπστερ με 21 πόντους (8/18) σουτ και ο Άμπερκρομπι με 16 πόντους (6/12 σουτ) και 8 ριμπάουντ.