Eurοcup "Last-32": Tα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζονται οι "μάχες" στο Eurocup, καθώς μετά την πρεμιέρα του Last-32 την προηγούμενη εβδομάδα, η αγωνιστική δράση συνεχίζεται χωρίς... ανάσα, με την 2η αγωνιστική να ανοίγει με τις δύο αναμερήσεις της Τρίτης (12/01) και το κυρίως "γεύμα" να σερβίρεται σήμερα (13/01).

Οι δύο εκπρόσωποι μας στη διοργάνωση άνοιξαν το "μενού" της 2ης αγωνιστικής την Τρίτη (12/01), με τον "Δικέφαλο του Βορρά" να πανηγυρίζει στο "Παλατάκι" την

πρώτη του νίκη στον όμιλο, επικρατώντας με 88-75 της Λιμόζ, ενώ στον αντίποδα, "εφιαλτική" ήταν η επίσκεψη των "κιτρινόμαυρων" στο "Mediolanum Forum", με την Αρμάνι Μιλάνο να τους υποχρεώνει σε βαριά ήττα με τελικό σκορ 95-54.

Group J

Νεπτούνας-Άλμπα Βερολίνου 73-65

Την πρώτη της νίκη στο Last-32 πανηγύρισε η Νεπτούνας, η οποία, μετά την συντριβή της στην περιμιέρα απο τον Άρη, επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου στην Κλαϊπέντα με 73-65. Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακα την αναμέτρηση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 (20-9), με το σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 38-29. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα στην επανέναρξη, με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι να τους βρίσκει να προηγούνται με 50-53, ωστόσο στην τελευταία και καθοριστική περίοδο η Νεπτούνας κυριάρχησε, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 73-65. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπουτκεβίτσιους με 18 πόντους, με τον Γκριτζιούνας να τον ακολουθεί με 14 και τον Γκραντ να προσθέτει άλλους 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ο Ουίλ Τσέρι σημείωσε 17 πόντους, με τους Μιλοσάβλιεβιτς και Λόντσαρ να ολοκληρώνουν επίσης την αναμέτρηση με διψήφια νούμερα, προσθέτοντας από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Group K

Τραμπζονσπόρ-Τρέντο 92-70

Σε... περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση απέναντι στην Τρέντο η Τραμπζονσπόρ, επικρατώντας άνετα των Ιταλών στην Τραπεζούντα με 92-70. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους να τους βρίσκει στο+15 (46-31). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση ούτε στην επανέναρξη και κάπως έτσι το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς πέτυχε την πρώτη του νίκη στον όμιλο με τελικό σκορ 92-70. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντουάιτ Χάρντι με 23 πόντους και 9 ασίστ, με τον Κούλιγκ να τον ακολουθεί από κοντά, πετυχαίνοντας 20 πόντους, ενώ άλλους 16 πόντους πρόσθεσε ο Στιπάνοβιτς. Σημαντικές βοήθειες πρόσφερε στην ομάδα του και ο Ντέργουιν Κίτσεν με 5 πόντους 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Πάσκολο με 17 πόντους.

Group L

Ζενίτ Αγ. Πετρ.-Λούντβιγκσμπουργκ 83-80

Με εντός έδρας νίκη συνέχισε την πορεία της στο Last-32 του Eurocup η Ζενίτ, καθώς επιβλήθηκε με 83-80 της Λούντβιγκσμπουργκ στην Αγία Πετρούπολη. Οι γηπεδούχοι είχαν εξ' αρχής το προβάδισμα, με τη λήξη του πρώτου μέρους να βρίσκει το σκορ στο 46-41. Οι Ρώσοι βρέθηκαν να προηγούνται με 72-64 στο 35', ωστόσο οι Γερμανοί, πραγματοποιώντας την ύστατη τους προσπάθεια να επιστέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, μείωσαν με 76-75 στο 37'. Στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία, κάμπτοντας τελικά την αντίσταση της Λούντβιγκσμπουργκ με τεικό σκορ 83-80. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ντόουντελ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Τίμα να τον ακολουθεί με 14 πόντους και Τούλσον και Κοστσέεβ να προσθέτουν από 10. Από πλευράς ηττημένων, Σακούρ και Μπρόκμαν πέτυχαν από 19 και 18 πόντους, με τον πρώτο να "μοιράζει" και 10 ασίστ και τον Κίρον Τζόνσον να προσθέτει άλλους 11 πόντους.

Ζιελόνα Γκόρα-Βενέτσια 83-92

Την πρώτη της ήττα στον όμιλο γνώρισε η Ζιελόνα Γκόρα στην Πολωνία από την Βενέτσια με τελικό σκορ 83-92. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο (45-39), ωστόσο ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Ιταλών (15-31 επιμέρους σκορ περιόδου) ήταν αρκετό για να γείρει υπέρ τους την πλάστιγγα και να τους χαρίσει την πρώτη τους νίκη στο Last-32. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μάικ Γκριν με 24 πόντους, 11 ασίστι και 7 ριμπάουντ, με τους Όουενς και Όρτνερ να προσθέτουν από 15 και 12 πόντους. Θετική παρουσία είχε και ο Μάικ Μπράμος που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους ( 3/4 διπ., 1/3 τριπ., 0.2 βολ.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 24:32". Από πλευράς ηττημένων που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Μολντοβεάνου σημείωσε 15 πόντους, ενώ "πληθωρική" παρουσία είχε ο Ματέουζ Πονίτκα με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Group M

Νίζνι-Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-87

Σε μια εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να "λυγίσει" τη Νίζνι στο Νόβγκοροντ με 83-87 , ζευγαρώνοντας τις νίκες της στον όμιλο. Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν αρχικά με 13-8 στα μισά της πρώτης περιόδου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την επιθετική τους πολυφωνία κατάφεραν να πάρουν τα "ηνία" στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 18-20. Η ομάδα του Ζαν Τάμπακ προηγήθηκε με 32-24 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 19' να βρίσκεται στο 38-45 υπέρ της ομάδας του Τελ Αβιβ και τους Ρώσους να τρέχουν ένα γρήγορο 5-0 στο τελευταίο λεπτό, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (43-45, 20'). Οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς "χέρια" και τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι να βρίσκει το σκορ στην ισοπαλία με 63-63. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 75-71 στο 35', παρ' όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δείχνοντας "χαρακτήρα" ανέκτησαν το προβάδισμα με 78-79 στο 38'. Το... "θρίλερ" συνεχίστηκε και στα τελευταία δραματικά δύο λεπτά του αγώνα, με τον Ντέβιν Σμιθ να δίνει "αέρα" τριών πόντων (81-84) στην Μακάμπι στα 18" πριν από το τέλος και του φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά στο "διπλό", με σκορ 83-87. Πρώτος σκόρερ για τουςνικητές ήταν ο Τέιλορ Ρότσεστι που πέτυχε 17 πόντους και "μοίρασε" 4 ασίστ απέναντι στην πρώην ομάδα του, με τον Ονουάκου να τον ακολουθεί με 15 και τον Πνίνι να προσθέτει άλλους 12. Από 10 πόντους σημείωσαν και οι Σμιθ και Εμπάκουε, με τον δεύτερο να "μαζεύει" παράλληλα και 14 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ο Κβοστόβ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ασίστ, με τους Μπαμπούριν και Αντόνοβ να σημειώνουν από 13 πόντους και τους Ραντ και Μπέρζινς να φτάνουν επίσης σε διψήφια νούμερα με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Αρμάνι Μιλάνο-Άρης 95-54

Βαθμολογία: Aρμάνι Μιλάνο 3(1-1), Άρης 3(1-1), Νεπτούνας 3(1-1), Άλμπα Βερολίνου 3(1-1)

Group K

Ρέτζιο Εμίλια-Καρσίγιακα

Group L

Βαθμολογία: Ζενίτ 4(2-0), Βενέτσια 3(1-1), Ζιελόνα Γκόρα 3(1-1), Λούντβιγκσμπουργκ 2(0-2)