Champions League: Η δεύτερη πράξη της 6ης αγωνιστικής

Στη δεύτερη της ημέρα βρίσκεται η 6η αγωνιστική του Basketball Champions League, με το μενού να έχει δράση σε όλους τους ομίλους, εξαιρουμένου του 3ου, όπου όλες οι ομάδες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους. Στο εν λόγω γκρουπ, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στη Γερμανία κόντρα στην

Όλντενμπουργκ, αλλά η σημερινή (23/11) ημέρα ξεκίνησε καλά για τα ελληνικά χρώματα, με την ΑΕΚ να κερδίζει στο ΟΑΚΑ με 91-81 την Παρτιζάν και να επιστρέφει στις επιτυχίες.

Το ενδιαφέρον είναι μάλλον «κιτρινόμαυρο» σήμερα, καθώς και ο Άρης αγωνίζεται, έχοντας δύσκολη αποστολή στην Φρανκφούρτη, κόντρα στους Σκαϊλάινερς.

1ος όμιλος

Στην πέμπτη της νίκη προχώρησε η Μπάνβιτ, περνώντας από το Ντομζάλε με το 60-53 επί των Χέλιος Σανς. Σε ένα ματς που δε διεκδικεί «δάφνες ποιότητας», οι Γερμανοί κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 0-8, όταν το σκορ βρισκόταν στο 47-47, να «καθαρίσουν» το ματς και να γλιτώσουν το «έμφραγμα». Τρομερός ήταν ο Γκάσπερ Βίντμαρ με double double 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για τους Χέλιος κορυφαίος με 19 πόντους ήταν ο Κάρι.

Στη δεύτερη νίκη της έφτασε η Ιρόνι Ναχαρίγια, παίρνοντας «διπλό» με 90-71 επί των Μπάκεν Μπέαρς. Οι Ισραηλινοί είχαν καταφέρει ουσιαστικά να τελειώσουν με την υπόθεση νίκης από την τρίτη περίοδο, όπου με επιμέρους 11-24 προηγήθηκαν με διαφορά 20 πόντων (46-66). Σε φοβερή μέρα με 21 πόντους ήταν ο Μπράουν, ενώ για τους Δανούς ξεχώρισε ο Άκουν-Πουρσέλ με 23 πόντους.

Τα αποτελέσματα:

Χέλιος Σανς - Μπάνβιτ 53-60
Μπάκεν Μπέαρς - Ιρόνι Ναχαρίγια 71-90
Σκαϊλάινερς - Άρης
Μονακό - Νίμπουρκ

2ος όμιλος

Σκορ και θέαμα προσέφερε η Βενέτσια, «συντρίβοντας» με 106-91 την Άβτοντορ. Οι Ιταλοί μπήκαν «δαιμονισμένοι» στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 36-21, κατάφεραν να παραμείνουν σε απόσταση μίας νίκης από την κορυφή. Πρώτος τους σκόρερ με 21 πόντους ήταν ο Πέριτς, ενώ ο Μάικ Μπράμος είχε 15 πόντους με 5/11 σουτ, 4 ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Για τους Ρώσους, double double 18 πόντων και 10 ριμπάουντ σημείωσε ο Φρέιζιερ.

4ος όμιλος

«Έσπασε καρδιές» το ματς στο Ζάγκρεμπ, όπου η Τσιμπόνα «σόκαρε» τη Στρασμπούρ με 93-88 στην παράταση. Οι Κροάτες κατάφεραν να ξεπεράσουν το «έμφραγμα» που προκάλεσε το τρίποντο του Σλότερ στα 40" πριν τη λήξη που «υπέγραψε» μία επική αντεπίθεση των Γάλλων και ισοφάρισε 76-76 και όντας ψύχραιμοι κυρίως από τη γραμμή των βολών, με τον Άντριγια Ζίζιτς να τους οδηγεί, έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη. Συγκλονιστικός ήταν ο Ρέινολντς με 21 πόντους, 7 ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ. Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Έι Τζέι Σλότερ, ήταν κορυφαίος των Γάλλων με 21 πόντους.

«Απόδραση» από το Μαυροβούνιο για τη Γιουβέντους, η οποία κέρδισε με 75-73 τη Μόρναρ. Παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί θα χαμογελούσαν στο τέλος, με τον Ουόλερ να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή. Ο Γκαλντίκας ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντων, ενώ κοντά στο double double με 7 πόντους και 13 ριμπάουντ βρέθηκε ο Βασίλιους. Ο «μοιραίος» της Μόρναρ, ήταν και ο καλύτερος παίκτης της με 18 πόντους.

Μέγκα Λεκς - Οστάνδη 76-70 (22/11)
Μόρναρ - Γιουβέντους 73-75
Τσιμπόνα - Στρασμπούρ 93-88 (76-76 κ.α.)
Αβελίνο - Τενερίφη

5ος όμιλος

Ανώτερη της Παρτιζάν στάθηκε η ΑΕΚ, κερδίζοντας με 91-81 και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν νίκη σε μία αξιοσημείωτη διαφορά, γνωρίζοντας ουσιαστικά «διπλό» κέρδος. Εξαιρετικός ήταν ο Ντούσαν Σάκοτα με 19 πόντους και 5/7 σουτ, ενώ για τους Σέρβους 18 πόντους είχε ο Ουίλ Χάτσερ, με τον Μπίρτσεβιτς να προσθέτει 12 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Την αήττητη πορεία της συνεχίζει η Μπεσίκτας, φτάνοντας άνετα στο 89-74 επί της Ζολνόκι Ολάι. Οι Ούγγροι έκαναν μάλλον... το λάθος να προηγηθούν με 20-24 στην πρώτη περίοδο, με τους παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα να παίρνουν φόρα στη συνέχεια και να είναι επιβλητικοί στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα, κάνοντας το «6 στα 6». Εκπληκτικός ήταν με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Ντι Τζέι Στρόμπερι, ενώ double double 16 πόντων και 10 ριμπάουντ σημείωσε ο Βλαντιμίρ Στίματς. Για την Ζολνόκι ξεχώρισε ο Μπορίσοφ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Σάσαρι - Λούντβιγσμπουργκ 79-80 (22/11)
Μπεσίκτας - Ζολνόκι Ολάι 89-74
ΑΕΚ - Παρτιζάν 91-81