Ολυμπιακός-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-2 (τελικό)

23:30 16/9/2014 - Πηγή: Bam
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!!! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 3-2 Στο μεταξύ η Γιουβέντους διπλασίασε τα τέρματά της στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. 89' Κίτρινη κάρτα στον Σαούλ Νίγκεθ.Ο Κόκε έβγαλε τη σέντρα και ο Γκριεζμάν κινήθηκε ωραία στην πλάτη των παικτών του Ολυμπιακού και μείωσε σε 3-2.86' Γκολ για την Ατλέτικο με τον Γκριεζμάν. 3-2 μειώνουν οι Ισπανοί.Στο 85ο λεπτό το παιχνίδι.83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό.
Ο Κασάμι αποχωρεί με ένα θερμότατο χειροκρότημα από τους οπαδούς των ερυθρολεύκων. Ο Γιαννούλης στη θέση του.Τον Γιαννούλη ετοιμάζει ο Μίτσελ.Οι παίκτες της Ατλέτικο Μαδρίτης προσπαθούν να πιέσουν και πάλι τον Ολυμπιακό. Όμως φαίνονται αρκετά απογοητευμένοι μετά το τριτο τέρμα των ερυθρολεύκων.Συμπληρώθηκαν τα 80 λεπτά αγώνα στο Καραϊσκάκη. 75' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Σουαρες εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο Νίγκεθ στη θέση του.73' Ο Μήτρογλου πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή από την συρτή σέντρα του Μανιάτη. Γύρισε εξαιρετικά και... έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 3-1Συμπληρώθηκαν τα 70 λεπτά στον αγώνα.69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Εντινγκά θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Αφελάι.Με την είσοδο του Τσέρτσι η Ατλέτικο θα προσπαθήσει να πιέσει ακόμη περισσότερο τον Ολυμπιακό. 66' Αλλαγή για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Τσέρτσι στη θέση του ΓκάμπιΝέα αλλαγή για την Ατλέτικο Μαδρίτης σε λίγα λεπτά. Ο Τσέρτσι θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο. 62' Στην αντεπίθεση η Ατλέτικο Μαδρίτης, ο Γκριεζμάν έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία του Ρομπέρτο. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έδιωξε.60' Εξαιρετική επέμβαση του Ρομπέρτο στο σουτ του Γκριεζμάν. Η Γιουβέντους μόλις άνοιξε το σκορ 1-0 απέναντι στην Μάλμε στο άλλο παιχνίδι του ομίλου. Ο Τέβες είναι ο σκορερ. 58' Άλλη μια σέντρα από τους παίκτες της Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Ρομπέρτο εύκολα μπλοκάρει την μπάλα εύκολα. 57' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Τσόρι. 56' Αλλαγή για την Ατλέτικο, Ο Γκριεζμάν στη θέση του Γκάμπι.Ο Μίτσελ ετοιμάζει τον Φουστέρ. 52' Ο Χουανφράν έκανε το σουτ. Ο Ρομπέρτο ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.Η Ατλέτικο Μαδρίτης πιέζει αρκετά στα πρώτα λεπτά. 47' Καλή ενέργεια από τον Μαζουάκου, έδωσε στον Μήτρογλου έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Έλληνας επιθετικός δεν πρόλαβε να κάνει το σουτ. Διαμαντάκος, Φουστέρ και Εντινγκά έχουν σηκωθεί για ζέσταμα.Καμία αλλαγή από τους δυο προπονητές.46' Έναρξη του δευτέρου 45λέπτου.Μπήκαν και του Ολυμπιακού. Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το β' ημίχρονο. Ήδη οι παίκτες της Ατλέτικο Μαδρίτης έχουν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο.Στο άλλο ματς του ομίλου, ανάμεσα στην Γιουβέντους και την Μάλμε παραμένει το 0-0.Πολύ καλό στήσιμο από τον Μίτσελ και σωστή διαχείριση δυνάμεων συνολικά από την ομάδα. Κάτι πολύ σημαντικό εν όψει του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός προηγείται 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης χάρη στα γκολ των Μαζουάκου (13') και Αφελάι (31'). Οι "ροχιμπλάνκος" μείωσαν με τον Μάντζουκιτς (38'). Ιδανικό πρώτο 45λεπτο από τους Πρωταθλητές Ελλάδας που έβγαλαν πλάνο, αλλά και ψυχή στον αγωνιστικό χώρο. Πολύ επικίνδυνοι οι Ισπανοί.45+3' Λήξη του α' ημιχρόνου. Ένταση μεταξύ των παικτών. Ο Προένσα βγάζει από μία κίτρινη σε Μανιάτη και Κόκε.Τρία τα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων. Σέντρα από αριστερά με τον Ανσάλντι, η άμυνα του Ολυμπιακού χάνει τον Μάντζουκιτς κι αυτός με κεφαλιά τιμωρεί την αδράνεια των "ερυθρολεύκων",38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ, 2-1!35' Ο Τσόρι παρατηρείται με κίτρινη κάρτα. Άριστο πλάνο από τον Μίτσελ, φοβερή προσήλωση στον στόχο και πάθος από τους παίκτες του.Ο Τσόρι γύρισε από αριστερά, ο Μήτρογλου άφησε έξυπνα την μπάλα για τον επερχόμενο Αφελάι, ο οποίος με άψογο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!31' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-0! 29' Ο Χουάνφραν απέφυγε τον Μαζουάκου και μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από δεξιά, αλλά ο Μποτία πρόλαβε κι αποσόβησε τον κίνδυνο.Η μετατόπιση του Τουράν στ' αριστερά έχει δημιουργήσει προβλήματα στην ερυθρόλευκη άμυνα. Συνεχώς όρθιος ο Μίτσελ. Το ίδιο και ο Χερμάν Μπούργος στον πάγκο των φιλοξενούμενων αντί του τιμωρημένου Ντιέγκο Σιμεόνε. 22' Σέντρα από αριστερά στην "καρδιά της άμυνας", ο Γκαρσία νίκησε στον αέρα τον Αμπιντάλ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.Ανέβασέ την πίεσή της, μετά το γκολ που δέχτηκε. Η πρώτη απειλή της Ατλέτικο ήρθε από στημένη φάση (κόρνερ).17' Καλή στιγμή για την Ατλέτικο! Ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ρομπέρτο.16' Ο Μάντζουκιτς έφυγε στην πλάτη του Αμπιντάλ, αλλά επενέβη ο Μποτία και καθάρισε την φάση.Μαγικό ξεκίνημα για τους "ερυθρόλευκους"!