Αυτή την φορά... δεν «κάηκε» στο «Ζηρίνειο»!

20:53 21/12/2015 - Πηγή: Bam
Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε κακή μέρα, η Κηφισιά τον «ζόρισε», αλλά οι Πειραιώτες κατάφεραν τελικά να αποδράσουν με τη νίκη 73-75, στο ματς που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Α1.Για άλλη μία φορά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μετριότατοι, αλλά κατάφεραν να δραπετεύσουν από το Ζηρίνειο, όπου είχαν ηττηθεί πέρυσι! Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Πρίντεζης με 13 πόντους, με τους Χάκετ και Στρόμπερι να είχαν από 11. To ματς Αφού ο Ολυμπιακός
δεν έβρισκε το… αντίδοτο στην αντιμετώπιση του Ανδρέα Γλυνιαδάκη, η Κηφισιά ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο από νωρίς στο ματς (8-4). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Στρόμπερι (8-8), αλλά δεν άνοιξαν το ρυθμό λόγω της καλής άμυνας των γηπεδούχων, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί για το +5 (13-8). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειχναν μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα (με τρομερή αστοχία από την περιφέρεια) και έτσι η ομάδα των βορείων προαστίων διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (16-14). Στη δεύτερη περίοδο, άλλαξε κάπως η εικόνα του ματς. Σε θέση οδηγού στο προβάδισμα πέρασε ο Ολυμπιακός (20-22), αλλά ο Ελ-Αμίν ταλαιπωρούσε αρκετά την άμυνά του και έτσι η Κηφισιά έμενε μέσα στο παιχνίδι (26-28). Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου φαίνονταν… υπνωτισμένοι και οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά (34-30). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να γυρίσουν την κατάσταση με τα τρίποντα, όμως εξακολουθούσαν να είχαν τραγικά ποσοστά (1/12 σε εκείνο το σημείο), με τα επιθετικά ριμπάουντ να τους δίνουν τη λύση για το 34-34. Χάρη στον ορεξάτο Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +3 (36-39) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η Κηφισιά δεν τα παράτησε και εκμεταλλευόμενη τη νωθρότητα των φιλοξενούμενων στην άμυνα, πέρασε ξανά μπροστά (42-41). Στη συνέχεια, ήταν η σειρά των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου να κάνουν το δικό τους ξέσπασμα και να πάνε στο +6 (44-50), με τη διαφορά να παγιώνεται σε αυτή την τιμή (50-56) μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός… αποφάσισε να παίξει άμυνα φτάνοντας στο +9 (51-60) και με τον Σον Τζέιμς να… ενεργοποιείται επιθετικά στη συνέχεια πήγε στο +12 (52-64). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσαν τη διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό (58-68), ώσπου τα τρίποντα της Κηφισιάς έβαλαν φωτιά στο ματς φέρνοντάς το στον πόντο (67-68), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν… κλατάρει επιθετικά και ο Λόουερι έφερε το ματς στα ίσα (69-69), με τον Πρίντεζη να τους δίνει κάποια… ανάσα (69-72). Αλλά, ο Λόουερι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά (73-72) στα 40’’ πριν τη λήξη! Εκεί, σκόραρε ο Χάκετ (73-74) και με μία εύστοχη βολή του, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με το τελικό 75-73. Παράπονα και από τους δύο στο τέλος, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» παραπονιούνται για φάουλ του Γλυνιαδάκη στο καλάθι του Ιταλού γκαρντ που έκανε το 73-74 και οι γηπεδούχοι για φάουλ του Παπαπέτρου στον Έλληνα σέντερ, στην επόμενη φάση στα 12'' πριν τη λήξη. Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75 Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουερι 15, Στίγκερς 2, Κασελάκης 3, Χοτζ 12, Γλυνιαδάκης 18, Ελ-Αμίν 10 (2), Γκίκας 6 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 3. Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (5ριμπ, 2ασ, 1κλεψ, 1κοψ), Στρόμπερι 11 (4ριμπ, 1κλεψ), Μιλουτίνοφ 3 (8ριμπ), Πρίντεζης 13 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ), Μάντζαρης 7 (1τριπ, 4ριμπ, 4ασ), Τζέιμς 6 (3ριμπ), Χάντερ 6 (3ριμπ), Τσαϊρέλης 10, Χάκετ 11 (1τριπ), Αθηναίου.