Aσταμάτητες και μέσα στην Λεωφόρο!

20:21 5/3/2017 - Πηγή: Bam
Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού νίκησε με 69-59 τον Παναθηναϊκό μέσα στην Λεωφόρο και έκανε το 17 στα 17 στο φετινό πρωτάθλημα.Στο 30-0 το σερί του Ερασιτέχνη κόντρα στους «πράσινους». Το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟ έχοντας ως κορυφαίες την Λικέντρα Τζόνσον και Λινέτα Κάιζερ, που έκαναν πάρτι στην ρακέτα των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 13-8 στο
πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρία σερί τρίποντα και ένα σερί 11-0 για το 19-13 και παρά την αντεπίθεση του Ολυμπιακού για το 24-23, ένα τρομερό τρίποντο της Άνταμς οδήγησε τις «πράσινες» με προβάδισμα (31-30) στο ημίχρονο.

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στην τρίτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να «κλείνει» με μικρό προβάδισμα, ενώ μετά το 53-53 εκμεταλλεύτηκε τη νεκρή περίοδο του Παναθηναϊκού με σερί 9-0 και με σταθερότητα στο παιχνίδι –κυρίως από τις Αμερικανές- έφτασε στο τελικό 59-69.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 31-30, 47-49, 59-69

Παναθηναϊκός: Κασδαγλή, Μούλη 7, Στούπα, Άνταμς 13 (2) , Καλαμπάκου 3 (1), Πράπα, Σλούκα 2, Διέλα, Έιβερι 18 (4), Σαπαλίδου, Εζέτζα, Χάμπτον 16.

Ολυμπιακός: Γκότζη, Σταματή 5 (1), Δημητράκου 1, Χατζηνικολάου 8, Κάιζερ 22, Μάλτση, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα, Τζόνσον 25 (1), Κοσμά, Καλτσίδου 8, Φουράκη.