Θριαμβος της λιβερπουλ με 4-3 την αρσεναλ μεσα στο λονδινο

20:16 14/8/2016 - Πηγή: Fimotro
ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ ΑΓΓΛΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
Η Πρέμιερ Λιγκ επέστρεψε με γκολ και θέαμα! Στην πρώτη αγωνιστική του κορυφαίου πρωταθλήματος της Ευρώπης η Λίβερπουλ πέτυχε το σκορ της ημέρας, καθώς πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 4-3 κόντρα στην Άρσεναλ στο «Emirates» του Λονδίνου...
Στο "Έμιρεϊτς" η Λίβερπουλ επικράτησε με 4-3 της Άρσεναλ σε ένα ντέρμπι γεμάτο τέρματα, ανατροπές και συναισθήματα. Ο Αρσέν Βενγκέρ
με εκπλήξεις όπως ο Άλεξ Ιγουόμπι στην επίθεση και ο Ρομπ Χόλντινγκ στα στόπερ, ο Γίργκεν Κλοπ με τον Σαντιό Μανέ μπροστά και σχηματισμό 4-3-3 και οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν για περίπου μισή ώρα, μέχρι να... ζεσταθούν οι "μηχανές". Στο 30' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Σιμόν Μινιολέ έπιασε την προσπάθεια του Θίο Γουόλκοτ, μία επιτυχία που διήρκεσε μόνο μερικά δευτερόλεπτα.
Στο επόμενο λεπτό, ο Άγγλος πήρε εκδίκηση από τον Βέλγο και άνοιξε το σκορ, με την απάντηση να έρχεται με ένα εκπληκτικό φάουλ του Φιλίπε Κουτίνιο στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου. Οι "κόκκινοι" μπήκαν πολύ δυνατά στο 2ο μέρος, εκμεταλλεύτηκαν ασυνεννοησία της άμυνας των "κανονιέρηδων" και έκαναν το 4-1 με τους Άνταμ Λαλάνα, Κουτίνιο και Μανέ. Ο Άλεξ Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν απάντησε πέντε λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγώνα (64') και ο Κάλουμ Τσέιμπερς με κεφαλιά μείωσε σε 4-3 στο 75', ωστόσο η αντεπίθεση σταμάτησε εκεί.