ΠΑΡΘΕΝΙΚΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΜΕΤΡΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ

08:20 9/10/2010 - Πηγή: Fimotro
Παρθενική νίκη της Εθνικής Ελλάδας στα προκριματικά του EURO 2012 μετά από δυο ισοπαλίες στον όμιλο με Γεωργία και Κροατία. Το 1-0 επί της Λετονίας στο “μισοάδειο” Καραϊσκάκη διαμορφώθηκε στο 57ο λεπτό από το εξαιρετικό αριστερό σουτ του Βασίλη Τοροσίδη. Στο 100ο ματς του... Γιώργου Καραγκούνη, η Εθνική έκανε αρκετά καλή εμφάνιση και θα μπορούσε να σημειώσει περισσότερα γκολ. Επόμενος αντίπαλος την Τρίτη στο ίδιο γήπεδο το Ισραήλ. Η Εθνική ομάδα πίεσε από τα πρώτα λεπτά τους Λετονούς, είχε συντριπτική κατοχή μπάλας στα πρώτα 25 λεπτά (73-27) και απλώς ήταν θέμα χρόνου να “ξεκλειδώσει” την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενουμένων. Ο Σάντος εμπιστεύθηκε τελικώς τον Σαμαρά στο αριστερό άκρο της επίθεσης και δικαιώθηκε, αφού ο φορ της Σέλτικ ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες στην επίθεση. Ο Νίνης, επίσης αρκετά ορεξάτος από τη δεξιά πτέρυγα, φουνταριστός ο Μήτρογλου, καλές προωθήσεις από Τοροσίδη και Τζαβέλλα στις πτέρυγες. Η ελληνική εθνική ομάδα θα μπορούσε να προηγηθεί στο 27' αν ο Ιταλ