ΑΝΤΙΟ ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ

12:30 5/9/2010 - Πηγή: Fimotro
Για μια ακόμη φορά η Ισπανία ήταν αξεπέραστο εμπόδιο για την εθνική ομάδα του μπάσκετ. Στη φάση των 16 στο Μουντουμπάσκετ της Τουρκίας, η παγκόσμια πρωταθλήτρια νίκησε με 80-72 την ομάδα του Καζλάουσκας και έτσι μπήκε «τέλος» στην προσπάθεια των Ελλήνων διεθνών. Η Ισπανία νίκησε... δίκαια. Κι αυτό, διότι η εθνική δεν άντεξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και εκεί που συνήθως κρίνονταν όλα, τα σουτ δεν έμπαιναν και η ομάδα του Σκαριόλο πήρε την πρόκριση. Το ματς ήταν θρίλερ στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η Εθνική με συγκλονιστική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψε τα δεδομένα και με οδηγούς τους Διαμαντίδη
και Ζήση όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά στο 28' πέρασε μπροστά με 51-45. Ωστόσο, η διαφορά δεν κρατήθηκε, η Ισπανία επανήλθε, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ισπανούς μπροστά (51-52) και στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε τους Ισπανούς να φτάνουν στην επιτυχία. Η Εθνική έμεινε πίσω στο σκορ (54-58 και 57-61), η διαφορά πήγε ακόμη και στους δέκα πόντους (57-67), έγινε μια προσπάθεια να επανέλ