Στραπάτσο για τον ΠΑΟ, περνάνε οι «Δικέφαλοι»

Βραδιά ευρωπαϊκών υποχρεώσεων η χθεσινή: Την ώρα που οι Δικέφαλοι «πετούν» προς τους ομίλους του Europa League, ο Παναθηναϊκός υπέστη ένα νέο ευρωπαϊκό στραπάτσο μετά τον πρόσφατο αποκλεισμό από την Οντένσε και την εντός έδρας ήττα με 4-2. Οι πράσινοι σε ακόμη μια κακή βραδιά ηττήθηκαν 3-0 στο Ισραήλ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ και πλέον πρέπει να υπερβούν  την ερχόμενη Πέμπτη (25/8) στο ΟΑΚΑ
για να μην μείνουν εκτός Ευρώπης από τον Αύγουστο Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ που επικράτησε (2-0) στην Τούμπα, της ουκρανικής Καρπάτι Λβιβ και η ΑΕΚ που κέρδισε στο  φινάλε τη Ντιναμό Τιφλίδας από τη Γεωργία (1-0), απέκτησαν σαφές προβάδισμα πρόκρισης. Το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, το οποίο «μεταφράζεται» σε εξασφαλισμένα έσοδα ύψους 5 εκατ. ευρώ είναι σαφώς ένα τεράστιο κίνητρο.Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός 3-0Ο Παναθηναϊκός ρίχτηκε πρώτος από τις ελληνικές ομάδες στη μάχη των πλέι οφ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα αλλά ο Παναθηναϊκός υπήρξε ιδιαίτερα απειλητικός. Αν μάλιστα ο Τοτσέ ήταν πιο ψύχραιμος σε δύο κλασικές φάσεις για γκολ το τριφύλλι θα είχε πάρει σαφές προβάδισμα πρόκρισης.. Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε για ακόμη ένα παιχνίδι τα αμυντικά κενά του καθώς η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιστροφές των Πρασίνων και με σουτ του Κονατέ στο 60′ άνοιξε το σκορ για τους Ισραηλινούς. Επτά λεπτά αργότερα ο  Καντέ έδιωξε με το χέρι και ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε  πέναλτι υπέρ της Μακάμπι. Ο Ατάρ εκτέλεσε εύστοχα και πέτυχε το 2-0. Στο 79′ ο Παναθηναϊκός έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Αρχικά με κεφαλιά του Κατσουράνη και εν συνεχεία με κοντινή προβολή του Τοτσέ. Όπως φάνηκε από το τηλεοπτικό ριπλέι στην προσπάθεια του Τοτσέ η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης το «ναυάγιο» του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε καθώς η Μακάμπι πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Ατάρ (3-0).Οι ενδεκάδεςΜακάμπι: Χαϊμοφ, Νιβάλντο, Νταμπούρ (46′ Κολαούτι), Μίκα, Ατάρ (53′ Μεντουντανίν), Παβίσεβιτς, Κονάτε, Γεϊνι, Λογκάσι, Ράφι, Βερεντ.Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Σιμάο (69′ Ζέκα), Κατσουράνης, Νίνης (55′ Βιτόλο), Κουίνσι, Λέτο, Τοτσέ.ΠΑΟΚ-Καρπάτι Λβιβ 2-0Χωρίς εκπλήξεις στην ενδεκάδα παρέταξε τον Δικέφαλο ο ρουμάνος τεχνικός κ. Λάζλο Μπόλονι, ο οποίος επέλεξε το κλασικό για τον ΠΑΟΚ 4-2-3-1 μέσα στην φλεγόμενη Τούμπα. Αθανασιάδης στο 15’ και Λίνο στο 56’ οι σκόρερ. Με την εξαιρετική –για την εποχή- εμφάνιση της η ομάδα του ΠΑΟΚ είναι με το ένα πόδι στους ομίλους του Europa League.Οι ενδεκάδεςΠΑΟΚ: Κρέστις, Ετο, Κοντρέρας (46′ Μαλεζάς), Τσιρίλο, Λίνο, Γκαρσία, Αρίας (86′ Μπαλάφας), Λαζάρ (72′ Γεωργιάδης), Βιεϊρίνια, Φωτάκης, Αθανασιάδης.Καρπάτι Λβιβ: Τλούμακ, Οσίπκο, Κριστόμπαλ, Ζένιοφ (58′ Πατσέκο), Γκολόντιουκ, Γκόμεζ (75′ Κραβτένκο), Μπάλαζιτς, Τκάτσουκ, Φεντέτσκι, Λούκας, Κουντόπιακ.ΑΕΚ-Ντιναμό Τιφλίδας 1-0 Η ΑΕΚ στο πρώτο επίσημο ματς για τη νέα σεζόν παρατάχθηκε με βάση τον περυσινό κορμό και την προσθήκη των νεοαποκτηθέντων Κάρλος, Κωνσταντόπουλου, Μπέλεκ και του σούπερ σταρ Γκούντγιονσεν. Η ΑΕΚ π