Ελλάδα-Φινλανδία: Τώρα μπλέξαμε!

21:16 9/9/2013 - Πηγή: Antinews

Τα συνεχόμενα ματς καταπόνησαν την Εθνική, η οποία τόσο χθες με την Ιταλία, όσο και σήμερα με τη Φινλανδία, παρουσιάστηκε χωρίς φρεσκάδα και καθαρό μυαλό, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Με πολλά προβλήματα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση η Εθνική ομάδα γνώρισε τη δεύτερή της ήττα στο Ευρωμπάσκετ, στο τελευταίο της παιχνίδι στην πρώτη φάση της διοργάνωσης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από την Φινλανδία με 86-77.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Ελλάδα

περνά στην επόμενη φάση του τουρνουά ως τρίτη του Δ΄ ομίλου. Μεταφέρει τις δύο ήττες από Φινλανδία και Ιταλία και στο νέο όμιλο που θα σχηματιστεί εισέρχεται με συγκομιδή μόλις δύο βαθμών. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για να περάσει η Εθνική στα προημιτελικά θα χρειαστεί τουλάχιστον 2 νίκες στα 3 ματς που θα δώσει και να ευνοηθεί από τις ενδεχόμενες ισοβαθμίες. Τα σενάρια είναι πολλά, αλλά το πιο σημαντικό είναι κατά τις δύο ημέρες που μεσολαβούν ως το επόμενο παιχνίδι, η ομάδα να ηρεμήσει, να ξαναβρεί τον εαυτό της και να επιστρέψει στις εμφατικές εμφανίσεις των τριών πρώτων παιχνιδιών. Αμυντικά πρέπει να βελτιωθεί υποχρεωτικά, αν θέλει να έχει μέλλον στη διοργάνωση. Οι τεράστιες δυνατότητες της ομάδας είναι δεδομένες, αλλά χωρίς προσήλωση και προσπάθεια δεν γίνεται τίποτα. Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική την Πέμπτη στις 15:30 στην Λιουμπλιάνα (τέλος οι υποχρεώσεις στο …ιταλοκρατούμενο Κόπερ) με αντίπαλο τον πρώτο του Γ’ ομίλου.

Το σημερινό ματς

Κακό ξεκίνημα σε ακόμα ένα παιχνίδι για την Εθνική που παρότι ξεκίνησε με τον Σπανούλη στη σύνθεσή της και προηγήθηκε με 12-8, δεν έδειξε την απαιτούμενη συνέπεια, δίνοντας τη δυνατότητα στους παίκτες του Ντέτμαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ πλησιάζοντας στο τέλος του δεκαλέπτου στον πόντο, 23-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να μη δεχθεί καλάθι για παραπάνω τέσσερα λεπτά παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων, 28-22. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η Φινλανδία με σερί έξι πόντων μείωσε σε 30-29, ενώ με τρίποντα των Κόπονεν και Κοϊβίστο πέρασε μπροστά, 33-35, με το δεύτερο δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο επήλθε η καθίζηση, όπου με μόλις δύο πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, η Εθνική απώλεσε κάθε ουσιαστική δυνατότητα να διεκδικήσει το ματς, καθώς οι Φιλανδοί ξέφυγαν με δέκα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, 47-57. Στη συνέχεια μάταιη απεδείχθη κάθε προσπάθεια της Εθνικής να ροκανίσει τη διψήφια διαφορά των αντιπάλων. Οι Φινλανδοί με καλή άμυνα διατηρούσαν το σαφές προβάδισμα, τα σουτ των Ελλήνων παικτών δεν έβρισκαν στόχο, ο εκνευρισμός ήταν διάχυτος και έτσι ήρθε 2’24’’ πριν το φινάλε το 62-74. Από εκεί και έπειτα η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Το τρίποντο και φάουλ του Ζήση 78 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (71-78) έδωσε ελάχιστες ελπίδες, όμως στη διαδικασία των βολών που ακολούθησε οι παίκτες του Ντέτμαν δεν ήταν άστοχοι και φυσιολογικά ήλθε το 77-86. Χωρίς τη μάσκα του αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο τουρνουά ο Κώστας Καϊμακόγλου και το αίτημα είναι να την επαναφέρει μπας και αλλάξει το γούρι…
Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-36, 47-57, 77-86
Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 4, Μπουρούσης 6, Ζήσης 19, Σπανούλης 17, Περπέρογλου 4, Φώτσης, Παπανικολάου 2, Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 10 (7 ριμπάουντ), Καϊμακόγλου 6, Μπράμος 4, Πρίντεζης 5
Φινλανδία (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 7, Νίκιλα, Μούρινεν 15 (5 ασίστ), Χαφ 13, Λι 4, Σάλιν 1, Κότι 14 (6 ριμπάουντ), Κόπονεν 29, Χάανπε 1, Μότολα, Αχόνεν 2, Ράνικο