Σερίφης ο Ολυμπιακός...

Αν και απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το καθήκον τους απέναντι στην ασθενέστερη Σερίφ Τιρασπόλ, την οποία νίκησαν με το "καθαρό" 2-0 και πλέον περιμένουν τη ρεβάνς την ερχόμενη Τετάρτη (26/8) στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" για να πετύχουν την 4η νίκη σε ισάριθμα ματς στα προκριματικά και να σφραγίσουν το εισιτήριο για την κλήρωση του Μονακό.

Όσον αφορά στο ματς, ο Ολυμπιακός παρουσίασε

δύο πρόσωπα: στο πρώτο 45λεπτο ήταν υποτονικός και δυσλειτουργικός στις περισσότερες θέσεις του γηπέδου (κυρίως στη μεσαία γραμμή), με αποτέλεσμα να "κολλάει" στο 0-0 και να δίνει ελπίδες στους πρωταθλητές Μολδαβίας.

Στο δεύτερο όλα άλλαξαν με το γκολ-φωτοβολίδα του Ντουντού στο 46', με τους παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια να παίρνουν αυτοί τα ηνία του αγώνα, να έχουν δοκάρι με τον Γκαλέτι, να χάνουν μοναδικές ευκαιρίες με τους Ντουντού και Λεονάρντο, και τελικά να επιβραβεύονται στο 81'.