Εurobasket 2022: Πολωνία-Σλοβενία 90-87 - Οι Πολωνοί «έκλεψαν το στέμμα» των πρωταθλητών Ευρώπης

Eurobasket 2022: Οι Πολωνοί πέταξαν έξω την πρωταθλήτρια Σλοβενία και κοιτάζουν προς τα μετάλλια μετά από 55 χρόνια!Μετά τη Σερβία ακόμα ένα φαβορί μένει εκτός Eurobasket 2022. Και δεν πρόκειται για οποιαδήποτε ομάδα αλλά για την κάτοχο του τίτλου του πρωταθλητή, Σλοβενία. Οι Πολωνοί
απέκλεισαν με το τελικό…

Φανταστικός ο Πονίτκα της Πολωνίας:

Δάκρυα χαράς από τον Μπαλτσελόφσκι:

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 39-58, 63-64, 87-90

Με το πόδι... κολλημένο στο γκάζι μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ, αλλά οι Πολωνοί ήταν αυτοί που είχαν διάρκεια στο σκοράρισμα και με σερί 5-0 από το 21-21 εξασφάλισαν μία διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το 10΄ (29-26). Με οδηγό τον Πονίτκα οι παίκτες του Ιγκόρ Μίλιτσιτς όχι μόνο δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά φρόντισαν στο 18΄ να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +23 (54-31), αποκτώντας τεράστια ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι Σλοβένοι «έδεσαν» την άμυνα τους, κράτησαν τους Πολωνούς στους 6 πόντους και με τους Τσάντσαρ και Μπλάζιτς να βρίσκουν τα μακρινά σουτ βρέθηκαν στο 28΄ στο -1 (60-61), για να κλείσουν το δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής, έχοντας ολοκληρώσει επιμέρους σκορ 24-6 για το 63-64.

Το πείσμα των Πολωνών πάντως δεν πτοήθηκε στον... επίλογο του αγώνα από την ανατροπή των Σλοβένων στο 32΄ (68-64) και με τον Σλότερ να οδηγεί την επίθεση προσπέρασαν και πάλι με 75-74. Όταν μάλιστα αποβλήθηκε ο Ντόντσιτς με 5 φάουλ, το έργο τους έγινε ακόμη πιο εύκολο, διαμορφώνοντας από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το 84-76 στο 37΄ και σφραγίζοντας μία τεράστια πρόκριση!

Οι συνθέσεις:
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλεξάντερ Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 13 (3), Τσάντσαρ 21 (2), Ντόντσιτς 14 (3), Μούριτς 5 (1), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 9 (1), Σάμαρ, Τόμπι 8.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Ιγκόρ Μίλιτσιτς): Μπαλτσερόβσκι 11 (1), Τσελ 4, Τζιέβα 3, Γκάρμπατς, Μίχαλακ, Ολέινιτσακ, Πονίτκα 26 (5), Σλότερ 16 (2), Σοκολόφσκι 16 (2), Ζισκόβσκι 14 (3).