Σαουθάμπτον – Αρσεναλ 0-2

21:59 25/6/2020 - Πηγή: To10.gr

Την πρώτη της νίκη μετά τη διακοπή της Πρέμιερ Λιγκ πέτυχε η Αρσεναλ.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα το βράδυ της Πέμπτης επικράτησε εκτός έδρας της Σαουθάμπτον με 2-0 και συνεχίζει να ελπίζει σε ευρωπαϊκή έξοδο. Αξίζει να σημειώσουμε μάλιστα ότι ήταν το πρώτο διπλό των Κανονιέρηδων από τον περασμένο Δεκέμβριο!

Με αυτό το τρίποντο η Αρσεναλ έφτασε τους 43 βαθμούς σε 31 παιχνίδια, ενώ από την άλλη η Σαουθάμπτον έμεινε στους 37 πόντους.

Η

εικόνα του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 10ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά την εστία των γηπεδούχων, με το πλασέ του Ομπαμεγιάνγκ όμως να σταματάει στο δοκάρι του ΜακΚάρθι. Δέκα λεπτά αργότερα ο πορτιέρο της Σαουθάμπτον από ήρωας έγινε μοιραίος, αφού βγήκε από την περιοχή του, προσπάθησε να δώσει πάσα, αλλά ο Ενκέτια έκλεψε κα μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για την Αρσεναλ.

Στο 45+1’ οι Κανονιέρηδες έφτασαν κοντά στο 2-0, αλλά το σουτ του Ενκέτια από το ύψος του πέναλτι έφυγε άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις φάσεις στις δύο εστίες να είναι λιγοστές.

Μέχρι το 85’ όταν ο Στίβενς είδε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ομπαμεγιάνγκ. Στην εκτέλεση του φάουλ ο Λακαζέτ έκανε το σουτ, ο πορτιέρο των γηπεδούχων απέκρουσε ασταθώς και ο Γουΐλοκ από κοντά έκανε το 2-0.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Μπέρτραντ, Βαλερί (46’ Λονγκ), Μπεντνάρεκ, Στίβενς, Άρμστρονγκ, Ρέντμοντ, Χέιμπιεργκ (90+1’ Ρομέου), Γουόρντ Πρόους, Ινγκς (90+1’ Βέστεργκααρντ), Ομπαφέμι (46’ Γουόκερ Πίτερς)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Μαρτίνεθ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Χόλντινγκ, Τίρνεϊ (70’ Κολάσινατς), Θεμπάγιος (80’ Μέιτλαντ Νάιλς), Τζάκα, Σακά, Πεπέ (64’ Γουίλοκ), Ενκετιά (79’ Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ