Ο Προμηθέας «καθάρισε» την ΑΕΚ και πήρε αβαντάζ για την 4άδα – Διαστημικός Χέιλ! (vid)

Τo ΠρομηθέαςΑΕΚ αποτέλεσε το μεγάλο παιχνίδι 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, με τους Πατρινούς να παίρνουν εν τέλει μια σημαντική νίκη (100-95) στη μάχη της τετράδας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, καταφέρνοντας να προηγήθηκαν με 19-11, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 8 πόντων (26-18).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου
συνέχισε στον ίδιο ξέφρενο επιθετικό ρυθμό ο και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα επιμέρους 33-22 στο δεύτερο δεκάλεπτο, που την έφερε στο +19 (59-40) στο φινάλε του πρώτου μέρους της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (72-47). Εκεί η Ένωση ήταν σαν να ξύπνησε από τον λήθαργο και έβγαλε αντίδραση, κάνοντας επιμέρους σκορ 17-1, ρίχνοντας ,έτσι, την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (73-64).

Από ‘κει και πέρα, οι «κιτρινόμαυροι»  πλησίασαν ακόμα και στους 6 πόντους (83-77), δίχως όμως να καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Προμηθέας διατήρησε το αήττητο στην έδρα του και με την τρίτη συνεχόμενη νίκη, ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-2. Από την άλλη, η Ένωση παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα, υποχωρώντας στο 4-5.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 59-40, 78-67, 100-95

Προμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 3 (1), Χέιλ 32 (6), Ρέινολντς 6 (2), Χρυσικόπουλος 6, Εχενίκε 17, Στίβενς 7, Κάουαν 22 (2), Κόφεϊ 7 (1), Καραγιαννίδης, Πλώτας.

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Καράμπελας 4, Νετζίπογλου 2, Κουζέλογλου 2, Μακ Λεμορ 9 (2), Χατζηδάκης 7, Ραντλ 17 (3), Καμπενγκέλε 16, Κουζμίνσκας 13 (1), Μακ Ρέι 21 (2), Τίλμαν, Φλιώνης 4 (1).