Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία 80-76: Δεν έφτανε ο Ντουβερίογλου

13:41 1/9/2019 - Πηγή: Sportime

H Δομινικανή Δημοκρατία δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά ξεκίνησε νικηφόρα το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, επικρατώντας της Ιορδανίας με 80-76 στο ματς που άνοιξε την αυλαία στον 7ο όμιλο.

Ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου, μιας και από κει και πέρα υπάρχουν οι Γαλλία και Γερμανία.

Οι Δομινικανοί είχαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 22-17.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με το ημίχρονο να κλείνει στους 9 πόντους υπέρ των Δομινικανών

με 47-36.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Ιορδανοί έμειναν δίχως πόντο στα πρώτα 4 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου!

Η ομάδα του Τζόζεφ Στίμπινγκ ισοφάρισαν το σκορ σε 64-64 στο 34′ και από και κει πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Mάλιστα, ο Αλ-Ντασούκι αστόχησε εντελώς ελεύθερος σε σουτ τριών πόντων με το σκορ στο 79-76!

Έτσι, από τη γραμμή των βολών διαμορφώθηκε το τελικό 80-76 για τη Δομινικανή Δημοκρατία.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 47-36, 61-53, 80-76

Δομινακή Δημοκρατία (Ν. Γκαρσία): Μπάεζ 2, Γκαρσία, Λιζ 15 , Μεντόζα 9 , Μοντέρο 9, Ραμόν 10, Ρόμπερτς 11, Ρόχας 3, Σολάνο 9, Βάργκας Ε. 12.

ΙΟΡΔΑΝΙΑ (Τ. Στίμπινγκ): Αμπντίν 6, Ντουβερίογλου 34, Αλχαμαρσέχ 8, Ιμπραχίμ 4, Τάκερ 24