ΑΕΚ- Ηρακλής 100-97: Εφτάψυχη στο ματς της χρονιάς

Το τρίποντο του Ντάριλ Μέικον στο τέλος της παράτασης χάρισε στην ΑΕΚ μια ακόμα μεγάλη νίκη (100-97) επί του Ηρακλή παρά τις πολλές απουσίες.

Η ΑΕΚ έδειξε την ποιότητα και την εμπειρία της παρά τις σοβαρές και πολλές απουσίες. Κι αποδείχθηκε εφτάψυχη καθώς ισοφάρισε με 2 βολές του Ματσιούλις (85-85) κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Βέβαια εκεί έπαιξε ρόλο και το ότι ο Ίμπανκς ευστόχησε

στη 2η βολή (1’’ πριν το τέλος) καθώς αν αστοχούσε η «Ένωση» δε θα προλάβαινε να κάνει κάτι. Και στο τέλος ο Μέικον έδωσε τη χαριστική βολή στον Ηρακλή που μπορούσε να φύγει νικητής επίσης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην προσωπικότητα των παικτών της ΑΕΚ που αν και λίγοι σε αριθμό έχουν την εμπειρία και την ποιότητα να ξεπερνούν πολύ δύσκολες καταστάσεις.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η ΑΕΚ είχε ένα δυναμικό ξεκίνημα όταν προηγήθηκε με 11-0 μετά από 3’21’’ αγώνα. Η αντίδραση του Ηρακλή ήταν άμεση καθώς μείωσε σε 11-8 ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 21-17. Ένα νέο σερί της ΑΕΚ (8-0) την έφερε στο 29-19 και στο 34-25 στο 15’ αλλά εκεί άρχισαν πλέον να βγαίνουν άλλα πράγματα στο παρκέ: Η υπεροπλία του Ηρακλή (οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 9 παίκτες) που βρήκε λύση με την άμυνα ζώνης και περιόρισε την ΑΕΚ.

Το σχήμα με δύο φόργουορντ (Ενετσιόνια και Ίμπανκς) και η ζώνη βοήθησαν τον Ηρακλή σε ένα επιμέρους σκορ 18-2 σε πέντε λεπτά που του έδωσε προβάδισμα 43-36 στο ημίχρονο. Και η ΑΕΚ είχε ν’ αντιμετωπίσει και τα 3 φάουλ του Ματσιούλις εκτός από τη σαρωτική υπεροχή του Ηρακλή στα ριμπάουντ (23 έναντι 10).

Με σερί 7-0 η ΑEΚ ισοφάρισε 43-43 και πέρασε 46-45 με τον Μωραϊτη να έχει 2/2 τρίποντα. Και με τον Χρυσικόπουλο να συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 53-49. Τα τρίποντα έδιναν λύσεις στην ΑEΚ καθώς με 7/9 στην 3η περίοδο, προηγήθηκε 63-60 στο 30’.

Ο Τζος Χάγκινς ήταν επίσης ασταμάτητος και το σκορ στα μισά της τελευταίας περιόδου ήταν 72-72. Ο Ηρακλής μετά από τρίποντο του Χάγκινς πέρασε μπροστά με 81-77 στο 37’. Η ΑΕΚ μείωσε σε 81-80 με 1’54’’ να απομένουν αλλά ο Ενετσιόνια απάντησε με τρίποντο (84-80). Ο Λοτζέσκι αστόχησε όπως και ο Βεργίνης και το τρίποντο του Λάνκφορντ (39’’ πριν το τέλος) μείωσε σε 84-83. Ο Ιμπανκς αστόχησε  όπως και ο Λοτζέσκι αλλά ο Αμερικανός με 1’’ να απομένει αστόχησε στην πρώτη αλλά ευστόχησε στη 2η βολή… Οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Χάνλαν (0,5’’ πριν το τέλος) και ο Ματσιούλις με 2/2 βολές έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Με 2’39’’ για το τέλος η ΑΕΚ προηγήθηκε με 92-89 ενώ ο Καββαδάς με 2/2 βολές μείωσε σε 92-91. Ακολούθησαν άστοχα σουτ από Λάνγκφορντ και Χάνλαν μέχρι να δώσει αέρα τριών πόντων (94-91) ο Μέικον στην ΑΕΚ. Ο Χάγκινς μείωσε σε 94-93 και ο Ηρακλής ξαναπήρε κατοχή μετά από άστοχο σουτ του Μέικον και πέρασε μπροστά (94-95) μετά από 2/2 βολές του Χάγκινς. Με 20’’ να απομένουν για το τέλος ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε καλάθι ενώ κέρδισε και φάουλ. Με το έμμεσο τρίποντο η ΑΕΚ προηγήθηκε 97-95.

Η «Ένωση» πήγε σε φάουλ στον Χάγκινς (2/2 και 97-97) ενώ 2’’ πριν το τέλος το «σκαρφαλωτό» του Μέικον βρήκε στόχο! Ο Ηρακλής δε μπόρεσε να κάνει τίποτα με το σουτ από το κέντρο,.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 7/9 τρίποντα της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο και τα 11/20 στο δεύτερο μέρος και στην παράταση.

Ο MVP: Όπως κατέληξε το ματς, ο τίτλος πάει στον Ντάριλ Μέικον αν κι επί της ουσίας τον δικαιούται ο Λάνγκφορντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (καν.αγ.), 100-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 28, Κατσίβελης 3, Χρυσικόπουλος 18, Μαυροειδής 9, Ρογκαβόπουλος 3, Μέικον 19, Ματσιούλις 9, Μωραϊτης 11, Λοτζέσκι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5, Σαγκς 4, Καββαδάς 12, Χάνλαν 13, Χάγκινς 32, Ίμπανκς 12, Σχίζας, Φίλλιος 3, Βεργίνης 8, Χάτσερ 8, Σαρικόπουλος

Το άρθρο ΑΕΚ- Ηρακλής 100-97: Εφτάψυχη στο ματς της χρονιάς εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.