Υγιής ο Σόουζα, 3-2 η Κηφισιά στην Χαλκίδα

Λαχτάρισαν άπαντες στο κλειστό της Κανήθου όταν στο 8-12 του πέμπτου σετ στο ματς Ηρακλής Χαλκίδας-Κηφισιά ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα παραπονέθηκε για πόνους στο στήθος, έπεσε στο τερέν και μεταφέρθηκε για τις πρώτες βοήθειες στο νοσοκομείο Χαλκίδας.

Οι εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε ο Βραζιλιάνος ήταν αρνητικές ωστόσο διαπιστώθηκαν συμπτώματα υπερκόπωσης και κρίθηκε η παραμονή του στο νοσοκομείο όπου αύριο θα γίνει αξονική εξέταση για να αποκλειστούν
όλα τα ενδεχόμενα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, που πέρασε σε δεύτερη μοίρα, η Κηφισιά νίκησε σε ματς 150 λεπτών 3-2 σετ (25-20, 28-30, 25-21, 31-33, 15-10) έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Χαντ και Σόουζα. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ και είχε τέσσερα ματς μπολ στο 4ο σετ. Τελικά επικράτησε στο τάι μπρέικ. Ντεμπούτο έκανε και ο Παπαγγελόπουλος που μπήκε αλλαγή στα δύο τελευταία σετ. Ο Ηρακλής Χαλκίδας γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και είχε πρώτους σκόρερ τους Γκόμεζ, Μότα.

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 80 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ Χ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12 (5/18 επ, 7 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/4 επ, 43% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 31 (30/62 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Μότα 28 (26/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ -16% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2επ) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ -29% άριστες), Μακ Γουίλιαμ 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 58% υπ -47% άριστες), Αναστασόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 27(24/56 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 24 (21/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ -37% άριστες), Παπαγγελόπουλος 12 (9/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (7/14 επ) / Κάπελλας (λ 67% υπ – 39% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Σουλτανόπουλος 1 (1/1 επ).